LOADING

Type to search

Zielono mi…

zafor hasan 11 kwietnia 2019
Share

Weszliśmy już zupełnie w czas, w którym wszystko ożywa, wzrasta, pączkuje, rozwija i zieleni się. Wiosna to pora roku przez wielu wyczekiwana. Jest wpisana w nasze życie i trudno się nią znudzić. Odkryjmy ją zatem na nowo.

Pory roku zmieniają się cyklicznie. Oznacza to, jak powszechnie wiadomo, że są powtarzalne i jedna następuje po drugiej. W naszej strefie klimatycznej – klimacie umiarkowanym – występują cztery pory roku. Wśród nich jest właśnie wiosna, którą możemy teraz zaobserwować. Cała roślinność budzi się do życia. Drzewa kwitną, aby później zaowocować. Część zwierząt wstaje z zimowego snu np. niedźwiedzie i borsuki. Zmianę można też zauważyć wytężając słuch. Wszędzie zaczynają ćwierkać ptaki – głośno i melodyjnie. Duża część z nich powróciła właśnie do kraju.

Najłatwiej jednak zauważyć zmianę w pogodzie. Meteorologiczna wiosna zaczyna się, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się powyżej 5°C. Również dni są coraz dłuższe, ponieważ słońce z każdym dniem znajduje się coraz wyżej nad widnokręgiem. Dzieje się tak, ponieważ każdy kolejny wschód i zachód przesuwają się ku północy. A wszystko zaczyna się od równonocy wiosennej, która ma miejsce 21 marca. Wtedy dzień i noc trwają po 12 godzin. Ta data została ustalona jako początek kalendarzowej wiosny.

Jednak pomimo tak wielu zmian i coraz wyższej temperatury powinniśmy uważać na to, co dzieje się na zewnątrz. Oczywiste jest, że pogoda wiosną lubi zaskakiwać. Nawet jeśli pięknie świeci słońce, może być bardzo zimno.
W tej porze roku występuje często deszcz, mogą pojawić się także śnieg czy grad. Spotkamy się również z chłodnym wiatrem lub mgłą. Z drugiej strony zdarzają się dni niemal bezchmurne, ciepłe, a nawet gorące jeśli słońce przygrzeje mocniej. Mamy więc do czynienia z bardzo psotną porą roku. Wspaniale przedstawiają ją polskie przysłowia:
W marcu jak w garncu; W marcu śnieżek sieje, a czasem słonko grzeje; Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje; Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata; Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Mówi się, że przysłowia są mądrością narodu. Wobec tego najbezpieczniej jest ubierać się „na cebulkę” i cieszyć się zielonym, tętniącym życiem światem bez względu na pogodę. I nie ważne czy obserwujemy skowronka na obsypanej kwiatami gałęzi czy ślimaka wędrującego wśród kałuż.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply