LOADING

Type to search

Współcześni „Jonasze”

zafor hasan 12 października 2020
Share

Ewangelia z dn.12.10.2020.

Łk 11, 29–32.

Na podst.wpisu:

PRZEWROTNOŚĆ JONASZA

PRZEWROTNE PLEMIĘ

Tym razem Jezus zwraca się do tłumów, przestrzegając je przed niedowiarstwem. Nazywając pokolenie Izraelitów „plemieniem przewrotnym” uprzytamnia zebranym, iż to On jest Bramą do życia wiecznego–tak, jak dla starotestamentowych przodków celem była Ziemia Obiecana. Jednak zarówno pierwotni Izraelici, jak i współcześni Jezusowi świadkowie Jego działalności nie pozostali wierni Mu do końca, czyli nie nawrócili się…Dlatego Zbawiciel „poprzestaje” na ukazaniu temu ludowi jedynie znaku Jonasza, który(nie do końca z własnej woli) przebywał 3 dni i 3 noce we wnętrznościach wieloryba. Jest to pośrednie nawiązanie do własnej śmierci i zmartwychwstania Jezusa.

Zwracając uwagę na zatwardziałość serc pokolenia Judy, Jezus niejako „zawiadamia” ich, że mieszkańcy Niniwy–którzy dzięki nawoływaniu Jonasza w końcu się nawrócili–oskarżą ich o przewrotność i „odporność na wiedzę”(naukę i cuda Mesjasza) podczas Sądu Ostatecznego…W ten sam sposób postąpi „Królowa z Południa”, która przebyła daleką drogę do Króla Salomona–aby posłuchać mądrości, objawionych mu przez Boga.

A czy my–spadkobiercy nauki Jezusa i Jego „plemię”, czyli Kościół–jesteśmy gotowi wypełniać Jego świętą Ewangelię i głosić ją!?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply