„Najbardziej marzę o butach zimowych, rozmiar 34.” (rodzice i 4 dzieci) lub „Najbardziej czekam na zabawki edukacyjne dla dziewczynki, lat 2” (samotna mama). To przykładowe marzenia, które znalazły się w listach do Świętego Mikołaja opublikowanych na stronie akcji wirtualna choinka diecezji warszawsko – praskiej. Wirtualna choinka to projekt, który zachęca do zakupu prezentów dla potrzebujących.
8 edycja
To już ósma odsłona cyklicznego programu, w którym pomoc, podobnie jak w przypadku „Szlachetnej paczki” trafia do niezamożnych rodzin. – Pragnienia dzieci są różnorakie. Jedne marzą o piżamce z ulubionym bohaterem bajki, inne o grach, klockach lego, samochodach czy interaktywnych pomocach naukowych. Dzieci z biednych rodzin nie mają innych marzeń niż te z bogatych. – tak wynika z relacji wolontariuszy, którzy odwiedzili domy osób potrzebujących. Po takim wyjaśnieniu łatwiej zrozumieć prośbę Aleksandra, który pisze: „Chciałbym dostać tableta albo rożne nawlekanki i pomoce edukacyjne do ćwiczenia rąk. Smutno mi, że ja jedyny w klasie nie mam tabletu.”
Pralki, lodówki, kuchenki, wersalki…
Biednym rodzinom brakuje także podstawowych sprzętów domowych, takich jak działająca pralka czy lodówka. Na stronie wirtualnej choinki prezenty zostały podzielone według kategorii: można stać się Mikołajem dla dziewczynki, chłopca, ubogiej rodziny lub samotnego seniora. Niektórzy darczyńcy wybierają prezenty dla dzieci, będących w podobnym wieku, co ich własne. Łatwiej zrozumieć ich marzenia. Innych wzrusza prośba o dres dla ojca rodziny.
„Czarne złoto” daje ciepło
Ci, którzy chcieliby pomóc biednym rodzinom spędzić święta w cieple, są proszeni o sfinansowanie zakupu węgla. 50 zł wystarczy na zakup około 80 kg węgla, a to już pozwoli spędzić rodzinie kilka dni w ogrzewanym domu. – W tej akcji nie chodzi tylko o prezent, ale o poczucie godności. Chcemy tym rodzinom ją przywrócić, taka jest nasza misja – mówi Katarzyna Rudnicka, koordynator akcji.
Instrukcja obsługi
Co należy zrobić, aby pomóc? Wejść na stronę internetową wirtualnachoinka.pl, wybrać prezent, podać swój adres email, a potem czekać na informację zwrotną z opisem prezentu oraz instrukcją, gdzie i do kiedy trzeba go dostarczyć. Około 300 rodzin wciąż czeka na ten wymarzony prezent. Oby nie okazał się wirtualny!
Organizatorem akcji Wirtualna Choinka jest Fundacja „Kibicuj Rodzinie” przy współpracy wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas i Ruchu Światło- Życie. Akcja trwa do 16 grudnia 2018 r.
Po pierwsze kobieta szczęśliwa w swojej kobiecości, po drugie żona rozpieszczana przez swojego męża, po trzecie – mama cudownych skarbów płci obojga, po czwarte – wielbicielka „Ani z Zielonego Wzgórza” i „Winnetou”.