LOADING

Type to search

Wielkie trzy dni

Magdalena Pawlica 17 kwietnia 2019
Share

Wielki Post już się zakończył. To szczególny czas dla Katolików. Przygotowują się oni na najważniejszą uroczystość – Zmartwychwstanie Chrystusa. Znowu przeżyją Triduum Paschalne, czyli trzy dni, które na zawsze zmieniły świat i dały nadzieję na życie wieczne. Warto już dziś zastanowić się jak owocnie przeżyć ten czas. W Kościele mamy okazję wziąć udział w niecodziennych nabożeństwach, które pomogą nam zatrzymać się i na nowo odkrywać tajemnicę zbawienia.

Wielki Czwartek

Ten dzień rozpoczyna Triduum i jest poświęcony kapłanom. Już rano w katedrach w całej Polsce zostanie odprawiona Msza Święta Krzyżma. Wtedy właśnie biskupi święcą oleje, które będą wykorzystywane przez następny rok przy udzielaniu sakramentów. Księża mają okazję odnowić w tym czasie przyrzeczenia kapłańskie.

Samo Triduum rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej. Stanowi ona dziękczynienie za dar sakramentu Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa. Jezus razem z uczniami spożywał żydowską ucztę paschalną na pamiątkę wyjścia Izraelitów z Egiptu. Dokonał jednak czegoś niezwykłego. Powiedział, że wino i chleb są Jego Krwią i Ciałem. W ten sposób już na zawsze pozostał z nami. Szczególnym momentem liturgii Wielkiego Czwartku jest obrzęd umycia nóg dwunastu osobom, który nawiązuje do gestu Jezusa wobec Jego uczniów. To pokazuje jak ważna jest służba. Z tabernakulum znika Najświętszy Sakrament, który po Mszy będzie umieszczony “ w ciemnicy”, gdzie będzie można go adorować. Potem z ołtarza znikną obrus, świece i inne ozdoby.

Wielki Piątek

To dzień w którym obowiązuje post ścisły. W wielu parafiach odprawia się też jeszcze Drogę Krzyżową. W liturgii przeżywamy tajemnicę męki i śmierci Chrystusa. Ten jedyny raz nie odprawia się Mszy Świętej, a po południu zaczyna się Liturgia Męki Pańskiej. Kapłan wchodzi w ciszy i przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. Następnie odczytuje się czytania i opis Męki Pańskiej, po niej homilia i uroczysta modlitwa. Potem zaczyna się adoracja krzyża, który zostaje odsłonięty i wystawiony dla wiernych. Mimo braku Eucharystii kapłan udziela Komunii wiernym. Najświętszy Sakrament wyjmuje on z ciemnicy, a na koniec w procesji przenosi do Grobu Pańskiego i okryty białym welonem symbolizującym całun.

Wielka Sobota

To dzień ciszy, skupienia i oczekiwania. Chrystus leży w grobie. W tradycji w Kościele tego dnia święci się pokarmy, które znajdą się na wielkanocnym stole. Każdy z nich ma jakieś symboliczne znaczenie, np. jajka – nowe życie. Warto zobaczyć też niecodzienny wystrój kościoła, szczególnie Grób Pański. Wieczorem, po zachodzie słońca rozpoczynają się obchody Wielkiej Nocy. Wigilia Paschalna rozpoczyna się liturgią światła. Zapalony Paschał oznacza zmartwychwstałego Jezusa. Wniesiony do ciemnej świątyni powoli rozprasza ciemność, gdy wierni odpalają od niego swoje świece. Następnie zaczyna się liturgia słowa, czyli czytania i psalmy – większa liczba niż zwyczajnie w czasie Mszy. Przed Ewangelią o Zmartwychwstaniu pojawia się śpiew Alleluja, którego nie było przez cały Wielki Post. Potem odbywa się poświęcenie wody, a w niektórych parafiach ma miejsce chrzest katechumenów. Wierni odnawiają przyrzeczenia chrzcielne. Potem odbywa się Eucharystia i procesja rezurekcyjna, w czasie której ogłasza się, że Chrystus zwyciężył śmierć i zmartwychwstał.

Powyżej przedstawiono krótko to, co wydarzy się w czasie Triduum. Warto więc teraz wziąć udział w tych niezwykłych nabożeństwach, wejść w czas święty i przeżyć “teraz” to, co stało się dwa tysiące lat temu i na zawsze zmieniło świat.

1 Komentarzy

Leave a Reply