LOADING

Type to search

Wielka ryba i inne atrakcje nad Zalewem Rybnickim

zafor hasan 31 października 2018
Share

18.10 w Zalewie Rybnickim został złowiony sum gigant. Ryba miała ponad 100 kg wagi i 261 cm długości. Wędkarz Szymon Nowowiejski z Tychów wrzucił na facebooka zdjęcie z rybą i kominami rybnickiej elektrowni w tle. Ryba została zważona i zmierzona, a następnie powróciła do wody, jak relacjonuje wędkarz. Przy połowie dużych ryb główne znaczenie ma długość, nie waga, dlatego prawdopodobnie pobito rekord Polski. Poprzedni rekordzista, choć był cięższy o ok 5 kg to krótszy o 2 cm.

To nie pierwszy rekord jaki został pobity podczas połowu nad Rybnickim jeziorem. Największe sumy złowiono w 2014, 2009 i 2007 roku oraz w 2007 także największego karpia. Skąd takie zagęszczenie ryb – gigantów?

Jezioro Rybnickie zostało utworzone przez spiętrzenie wód rzecznych Rudy zaporą w rybnickiej dzielnicy Stodoły. Tuż obok wznosi się rybnicka elektrownia, której wody jeziora służą do schładzania. W wyniku ciągłego podgrzewania wody przez elektrownię, woda w Zalewie Rybnickim nigdy nie zamarza i trwa tutaj najdłuższy w Polsce sezon żeglarski. Od kwietnia do października temperatury wody nie spada poniżej 15 stopni Celsjusza.

Rybniczanie są już przyzwyczajeni do rewelacji o egzotycznych gatunkach, które można spotkać w Zalewie. W 2010 Zbigniew Merkel złowił tutaj piranię, a w 2012 prawie złapano krokodyla!

Pojawienie się w jeziorze obcych dla naszego środowiska gatunków tłumaczy się głównie bezmyślnością człowieka. Już sama ilość bezpańskich psów i kotów pokazuje, że niechcianych zwierząt najłatwiej się pozbyć. Warunki panujące w zawsze ciepłym Zalewie Rybnickim wspomagają ich przetrwanie i rozwój.

Kto wie, może wkrótce dowiemy się, że potwór, który zasnął w jeziorze w Loch Ness obudzi się w Rybniku?


Oprócz legend i sensacji nad jeziorem można zażyć także bardziej przyziemnych rozrywek. Znaleźć tutaj można kilka klub żeglarskich, ośrodki rekreacyjne, Ośrodek Jeździecki Indeks, stanicę harcerską oraz kawiarnie, lub spędzić czas w pobliskim lesie.

Tags:

Leave a Reply