LOADING

Type to search

Wcielenie

zafor hasan 18 listopada 2016
Share

Próbuję sobie wytłumaczyć coś co sięga poza nasze rozumowanie.

Człowiek może przebrać się za kogoś innego, ale nie wcielić w odmienną osobę. Co to znaczy, że Bóg który jest naszym Ojcem i Stworzycielem Wszechświata, jest duchem i osobą Boską w trzech postaciach, i stał się człowiekiem, czyli tym co sam stworzył? Jeśli trzy osoby Boskie są jednym Bogiem, to Jezus jest też i Duchem świętym, i Bogiem. Jezus powiedział ,,Ja i Ojciec jedno jesteśmy”(J 10,30), czyli ta jedność musi być też z Duchem świętym. Zaś Duch święty jest jednocześnie i Bogiem, i Jezusem… Skomplikowane i wykraczające poza ludzką logikę. W końcu ,,…myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami – wyrocznia Pana” (Iz 55,8).

1233Bóg jest wszechmogący i może wszystko, ale żeby przybliżyć sobie Ojca i żeby pojąć choć namiastkę tej wielkiej tajemnicy wracam pamięcią do dzieciństwa. Przypominam sobie dziecięce zabawy – np. lepienie z plasteliny lub modeliny. Można było stworzyć ludziki takie jak się chciało. Wyobrażam sobie, że człowiek jako ich ,,stwórca” i ,,założyciel” wciela się w taki mały wytwór swoich rąk i staje się jednym z nich. Małym o niewielkich możliwościach i tak niewiele rozumiejącym, tak bardzo zależnym od innych i tak szybko odchodzącym… Ale przecież takich ich właśnie stworzył. Wiem, że porównanie nie oddaje tego czym jest tajemnica wcielenia. Zdaję sobie też sprawę, że człowiek ma ducha Boskiego, Jego tchnienie i nasze istnienie jest dla Boga bardzo ważne. Niemniej daje mi to pewien obraz tego jakim poświęceniem i jakim darem było to, że Jezus, który jest Bogiem stał się człowiekiem. Tak jak by człowiek miał stać się swoim malutkim ludzikiem z plasteliny, którego w każdej chwili można ponownie zlepić, zniszczyć czy wyrzucić… My jesteśmy ulepieni z gliny, z prochu, nasze ciało jest wytworem Boskich rąk.

Czy jakikolwiek człowiek chciałby stać się o tyle mniej ważną modeliną, o tyle mniejszym i słabszym ludzikiem, w dodatku pogardzanym, wyszydzonym i jeszcze zabitym przez inne modeliny, czyli inne swoje dzieci? Wątpię, ja bym nie chciała.. Człowiek nie rezygnuje tak łatwo z wyższości i zaszczytów. Jezus jest jednak Bogiem, jest Kimś zupełnie innym niż my… Być może mój przykład nie jest idealny, jednak przez porównania do otaczającego świata próbuję dociec i zrozumieć to co jest takie niby bliskie, ale odległe, tajemnicze i piękne. Kto to jest Bóg? Kim jest mój Ojciec?

Szukam Jego na swój sposób…

Tags:
Następny artykuł

You Might also Like

2 Komentarzy

Leave a Reply