LOADING

Type to search

Ważne słowa!

zafor hasan 10 kwietnia 2015
Share

„Prawdziwy uczeń Jezusa nie będzie nigdy korzystał z niegodziwych praw, nawet uchwalonych w majestacie demokratycznego państwa, bo prawda i dobro nie podlegają głosowaniu. Te prawa do niczego nie zmuszają. Każdy z nas ma sumienie, znamy Dekalog i mamy Ewangelię”

Długo czekałem na te słowa i niezależnie od tego, co kardynał S. Dziwisz, bo to on jest ich autorem, powiedział wcześniej, czy jeszcze powie, trudno przecenić ich znaczenie. One są nieporównywalnie ważniejsze od wszystkich żądań, protestów i apeli kierowanych do władz państwowych. To jest przypomnienie wszystkim chrześcijanom, że otrzymaliśmy od Stwórcy trudny do wyobrażenia dar wolności i możliwość jak najbardziej realnego z niej korzystania. Ksiądz Kardynał dobitnie o tym nam przypomina, „każdy z nas ma sumienie, znamy Dekalog i mamy Ewangelię”.

5203602006_deecc97d34_o

fot. Bejamin Golub/flickr

Ten świat daje, także nam chrześcijanom, różne propozycje, nasza wolność polega na tym aby dobre przyjąć, a złe odrzucić i nikt nas w tym nie wyręczy. Jeżeli tego wyboru by nie było, próżny by był ów dar wolności. Ta wolność hartuje się w tych wyborach, dojrzewa i umacnia się. Rolą Kościoła i jego uczestników nie jest walka o doczesne prawo stanowione, choć oczywiście nie jest nam obojętne, jakie ono jest, rolą Kościoła jest bycie czytelnym świadkiem Prawdy, a to daleko nie to samo. Jak długo jeszcze trzeba zastępom chrześcijan przypominać, że Jego królestwo nie jest z tego świata, że gdyby On chciał walczyć, miałby na swój rozkaz wszystkie hufce anielskie, a łomot, jaki by sprawiły grzesznikom wszelkiej maści, zaiste byłby wielki.
Nie znam ani jednego nawrócenia, które by dokonało się na skutek walki, znam wiele, których jedyną przyczyną oprócz łaski, była postawa prawdy, wiary i miłości konkretnego człowieka czy konkretnych ludzi. W literaturze takim przykładem, jakże urzekającym, jest postać chińskiego mandaryna z „Kluczy królestwa”A. Cronina, u którego pragnienie wiary zrodziło się nawet nie dzięki jej poznaniu, ale z patrzenia na tego, który prawdziwie był świadkiem Jezusa. Jak wiele czasu jeszcze trzeba by tę w końcu prostą prawdę przyjąć ?
Nie nawrócimy świata stosując jego metody! W wyścigu na rzucane kamienie przegramy z kretesem z tym, który jest mistrzem zła, obelg, pomówień i nienawiści. Niech Wszechmocny broni nas w stawaniu w diabelskich zawodach i konkurencjach!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply