LOADING

Type to search

Share

Dla osób wierzących nie ma przypadków, we wszystkim bowiem uczymy się odczytywać wolę Bożą. Podobnie jest według mnie z tym, że w bieżącym roku wyjątkowo Popielec zbiega się z Walentynkami. Sugeruje mi to, że Pan Bóg chce, aby w tym roku przewodnim hasłem do naszego przeżycia  Wielkiego Postu była MIŁOŚĆ.

W związku z powyższym chcę zaprosić Was do przeżycia Wielkiego Postu na sposób coachingowy. Na czym miałoby to polegać? Jako świecki teolog i coach, chcę publikować regularnie autorski komentarz do niedzielnej liturgii Słowa, który jednak będzie nie tyle samym komentowaniem, co propozycją pewnych ćwiczeń duchowych, coachingowych, mających pomóc zastanowić się nad swoją wiarą i wprowadzić Słowo w życie.

Na dobry początek Wielkiego Postu i Walentynek zachęcam Cię więc do zapoznania się z poniższymi ćwiczeniami i spróbowania, co z tego wyniknie dla Ciebie i Twojej relacji z Bogiem.

  • Ćw.1 W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!

W każdej relacji miłosnej pojawiają się chwile kryzysu. Mądrość polega na tym, by móc się pojednać i dalej iść przez życie razem, nie chowając urazy, lecz przebaczając. Podobnie w naszej relacji z Bogiem. Na początku Wielkiego Postu zaproszeni jesteśmy, by swą relację z Bogiem również zacząć od nowa. On chce zapomnieć o tym, co złe, a Ty? Dlatego ćw. 1 będzie bardzo proste i standardowe dla wszystkich rekolekcji: idź do spowiedzi i zacznij na nowo budowanie więzi z Bogiem.

  • Ćw.2 «Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament». Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty!

Wielki Post to czas podejmowania wielu wyrzeczeń. Postaw dziś sobie pytanie: po co wyrzekasz się danej rzeczy, zachowania? Jaka intencja Ci przyświeca? Oddziel ziarna od plew, tj. wyrzeczenia podejmowane z miłości do siebie, motywowane rozwojem osobistym, od tych podejmowanych z miłości do Boga i służących pogłębieniu Waszej relacji.

  • Ćw.3 Nie kombinuj!

Ewangelia jasno przekazuje: nie czyń nic na pokaz i nie kombinuj! Jeśli masz kłopot z ustaleniem, na czym się skupić w kwestii wyrzeczeń, Jezus stawia sprawę konkretnie: skup się na 3 rzeczach: modlitwa wzmocniona postem w danej intencji i jałmużną. Z zaoszczędzonych (wskutek postu) pieniędzy, wesprzyj potrzebujących i ubogich. Otwórz się na miłosierdzie wobec bliźnich.

  • Ćw.4 Twoja Walentynka

Jedno pytanie: jak określiłbyś/określiłabyś swoją relację z Jezusem? Czy jest to zauroczenie, zakochanie, przyjaźń, jeszcze coś innego? Czy napis na drzewie: NN + JCH = WM, pasowałby do Ciebie i Twojej z Jezusem relacji?

Poczuj się na nowo zakochany/-a: zrób własną walentynkę dla Jezusa, w której opiszesz, co do Niego czujesz.

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply