Jesteśmy dumni, że w roku jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości tak wiele osób – zapewne pod wpływem wyjątkowej atmosfery towarzyszącej obchodom rocznicowym – zdecydowało się napisać kilka słów do powstańców. Po raz kolejny pokazaliśmy, że jesteśmy pokoleniem pamiętającym o świadkach historii, którzy są wśród nas – powiedziała podczas Gali Finałowej „BohaterON – włącz historię!” Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego całego przedsięwzięcia.
W zimowe popołudnie 13 grudnia 2018 r. w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie została podsumowana III edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej „BohaterON – włącz historię!”. Gala Finałowa odbyła się w obecności Członków Komitetu Honorowego, przedstawicieli polskich władz, samorządu terytorialnego, wojska, policji, reprezentantów spółek Skarbu Państwa oraz mediów, które wsparły ideę wysyłania kartek pocztowych do powstańców warszawskich.
Szczególnymi gośćmi wydarzenia byli sami uczestnicy zrywu z sierpnia 1944 r., którzy pomimo, niekiedy, złego stanu zdrowia licznie pojawili się na uroczystym podsumowaniu akcji. Po części oficjalnej gali wręczono im upominki w ramach „Świątecznej paczki dla Powstańca”. Na prezenty składały się bożonarodzeniowe kartki z życzeniami od dzieci ze szkół przyszpitalnych oraz bony o wartości 250 złotych ufundowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”. Dzięki temu samemu dofinansowaniu możliwe były także dużo szersze – niż w ubiegłym roku szkolnym – działania edukacyjne.
Do projektu „BohaterON w Twojej Szkole” zgłosiły się 2582 placówki, w których nauczyciele na podstawie otrzymanych scenariuszy lekcji przeprowadzili zajęcia dotyczące Powstania Warszawskiego. Ponadto osoby chętne, uczące w szkołach ponadpodstawowych, wzięły udział we współorganizowanych przez Fundację „Sensoria” i Instytut Pamięci Narodowej seminariach nauczycielskich. Ich zwieńczeniem były konkursowe miniprojekty dotyczące Polskiego Państwa Podziemnego – zrealizowane dla lokalnych społeczności przez nauczycieli i uczniów. W tym roku spośród 128 zgłoszonych działań jury przyznało główną nagrodę uczniom Technikum Informatycznego SCI w Szczecinie, którzy pod opieką nauczyciela Adama Czarniawskiego przygotowali grę planszową „»Burza« nad Warszawą”.
Warto nadmienić, że 13 grudnia – przed rozpoczęciem gali – przedstawiciele szkół biorących udział w konkursie na najlepszy miniprojekt edukacyjny, otrzymali możliwość wysłuchania na żywo opowieści świadków historii. Do wyboru było spotkanie z sanitariuszką Hanną Stadnik lub powstańczym fotografem Zbigniewem Grochowskim.
W III edycji kampanii społecznej „BohaterON – włącz historię!” Polacy wysłali rekordową liczbę 290 544 kartek i listów do powstańców, by podziękować im za determinację, odwagę i poświęcenie dla dobra Ojczyzny. W akcję wysyłania pocztówek mógł zaangażować się każdy, niezależnie od wieku. Od 1 sierpnia do 2 października 2018 r. pocztówki kampanii były dostępne m.in. w oddziałach Poczty Polskiej, na stacjach paliw PKN ORLEN oraz w kolekturach LOTTO.
Nauczyciel historii i podstaw przedsiębiorczości w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym im. bł. ks. Romana Archutowskiego w Warszawie. Ukończył archeologię na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Interesuje się tematyką konserwacji dziedzictwa kulturowego, szeroko rozumianą literaturą historyczną oraz starą polską kinematografią.
Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you. https://www.binance.com/ru-UA/register?ref=V3MG69RO