LOADING

Type to search

Trzej Królowie – kim byliby dzisiaj?

Magdalena Pawlica 6 stycznia 2015
Share

Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon». Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz. Ci mu odpowiedzieli: «W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok. ( Mt 2,1-5)

trzej_krolowieZawsze jak pytam uczniów kto przyszedł do nowo narodzonego Jezusa, to prawie każdy uczeń odpowiada Trzej Królowie Proszę Pana Trzej Królowie, cieszy się wtedy serce katechety ( jest jeszcze nadzieja w narodzie). W takich sytuacjach pada kolejne pytanie od belfra…… A kim byli Trzej Królowie??? no i tu zaczynają się schody…. wtedy jako pierwsi do odpowiedzi zgłaszają się uczniowie z tak zwanych „wierzących domów”….. Trzej Królowie to Kacper, Melchior i Baltazar, odpowiada Karol, … oni przynieśli Jezusowi dary: Złoto, Kadzidło i Mirę dopowiedziała Michalina, ale najciekawsza odpowiedź a w zasadzie pytanie padło od Franka Proszę Pana a dlaczego na Trzech Króli mówi się Magowie, to znaczy, że oni byli czarodziejami ?… No i mamy sedno ŚWIĘTA TRZECH KRÓLI.

11617.14438

Święto Trzech Króli jest nazwą potoczną Święta Objawienia Pańskiego czyli Epifanii. Uroczystość ta należy do najstarszych świąt chrześcijańskich. Chociaż tak na prawdę to nie wiemy wiele o owych Trzech Królach, nie wiemy czy byli to królowie, a nawet nie wiemy ilu ich było ?, nie znamy ich imion, nie wiemy z jakiego kraju przybyli ?. Z pomocą przychodzi nam Tradycja Kościoła. Dopiero w 9 wieku trzej królowie otrzymali imiona: Kacper, Melchior, Baltazar. Tradycja dopowiada także, że Trzej Królowie przedstawiani są jako trzy osoby, z których jedna jest czarna, druga młoda, a trzecia stara. Jest to symbolem, tego że Chrystus objawia się całemu światu, nie tylko społeczności Izraela, w której się urodził, ale całemu światu.

Chciałbym jednak wrócić do pytania jakie zadał Franek:  Proszę Pana a dlaczego trzech króli nazywamy Magami ? Czy oznacza to, że byli czarodziejami ??

peleryna-czarodzieje-z-kapeluszem

Z Biblii wiemy, że byli to mędrcy, jednak tradycja często nazywa ich Magami.  Myślę, że w tej nazwie jest całe sedno święta Objawienia Pańskiego. Chrystus kocha każdego człowieka, dlatego pragnie objawić się każdemu, chce mu pokazać  jestem Twoim Bogiem nie jesteś sam, w swoich problemach, jestem z Tobą po to przyszedłem na świat. Chrystus objawia się każdemu z Nas. Owi Magowie są symbolem, że Chrystus kocha każdego człowieka, nawet jeśli wydaje się nam, że tej osoby to raczej nie…….  z nią nam nie wolno przebywać, rozmawiać. Przybycie 3 Magów do Chrystusa jest dowodem, miłości Boga do człowiek. 6 Stycznia jest więc ogromnym świętem.

Może oddaliłeś się od Jezusa ? , przestałeś chodzić do Kościoła…..  ????

Jest dla Ciebie ważna wiadomość…….. Bóg Cie Kocha !!!!

Czeka na ciebie, W Nim jest rozwiązanie Twoich problemów i dylematów.

Właśnie dlatego Kościół daje Nam na przykład Trzech Królów, Mędrców, Magów…

Po to, żeby uświadomić każdemu człowiekowi, że Jezus jest dla Niego ratunkiem.

Uczniowie klasy czwartej szkoły podstawowej podpowiedzieli mi, że dzisiaj Trzej Królowie byli by pewnie:

Hipsterami:

Pracownikami Korporacji:

Punkami:

hipsterpunkkorpoludek

BÓG OBJAWIA SIĘ CAŁEMU ŚWIATU !!!

PÓJDŹMY I MY ABY ODDAĆ MU POKŁON !!!

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply