LOADING

Type to search

Modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne w Diecezji Łowickiej

zafor hasan 12 maja 2019
Share

Modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne trwa w Diecezji Łowickiej od pierwszej niedzieli Adwentu. Prośby do Boga w tej intencji zanosi każdego dnia jedna z parafii. A co to jest powołanie i dlaczego ważna jest ta modlitwa? Więcej na ten temat w materiale Marty Cypel.

Kościół św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika w Sochaczewie jest jedną z wielu parafii w których modlitwa o powołania kapłańskie i zakonne już się odbyła. Czuwanie modlitewne rozpoczął Litanią do Bożego Miłosierdzia ksiądz Piotr Żądło, proboszcz parafii, którego zapytałam dlaczego ważna jest modlitwa o powołania?

Ciągle aktualna jest intencja i wielka potrzeba powołań kapłańskich, zakonnych. Jest to wezwanie, które Jezus kieruje do nas: „Proście Pana żniwa, żeby wyprawiał robotników na Swoje żniwo”. Każda parafia naszej diecezji ma wyznaczone dni i ta modlitwa jest ciągła, codziennie w innej parafii, w taki sposób szczególny, modlimy się o powołania. Niemniej każda parafia raz w miesiącu przed wystawionym Najświętszym Sakramentem uprasza ten dar u Pana Boga. Wielu młodych ludzi nosi w sobie dar i tajemnicę powołania. Dlaczego chcemy się modlić? Chcemy modlić się za młodych ludzi, którzy czują, iż swoje życie chcieliby ofiarować Bogu na służbę, ale może jest mało odwagi w tych młodych ludziach, dlatego my chcemy wspierać ich, aby nie bali się, nie lękali się odpowiedzieć: „Oto ja Panie, poślij mnie, pójdę, aby pełnić Twoją wolę.” Ważna jest modlitwa kościoła, ważna jest modlitwa liturgiczna, ale bardzo ważna jest modlitwa osobista, kiedy każdy z nas w swojej gorliwości, w swojej pobożności uprasza ten dar powołań kapłańskich i do życia konsekrowanego. Do tego mocno zachęcamy, aby nikt nie czuł się zwolniony z modlitwy o powołania, aby każdy chciał dać odpowiedź na prośbę Pana Jezusa. Proście. Dlatego też chcemy prosić….

Kolejną godzinę czuwania poprowadziły siostry Misjonarki Krwi Chrystusa, które wyjaśniły czym jest powołanie, jaką misję ma kapłan i o jakie powołania się modlić?

s. Weronika: Powołanie jest to wielki dar. Pan Bóg woła…, czyli jeśli On woła, ja pragnę odpowiedzieć Panu Bogu. Bóg pragnie by te osoby, które powołuje, odpowiedziały na ten piękny dar, by jeszcze bardziej zgłębiać Bożą miłość i rozdzielać ją na cały świat tak, jak Boże miłosierdzie. Powinniśmy się modlić, bo potrzebne są powołania, by każdy mógł odpowiedzieć na powołanie, by żadne powołanie nie zostało zmarnowane i żeby to było wypełnienie Woli Bożej. Powołanie, jeżeli jest wypełnione, daje radość, pokój, miłość, szczęście, które jest czasem nie do opisania. Brakuje słów…, jak wielkie szczęście i radość Pan Bóg daje przez powołanie i w powołaniu, jeżeli otwieramy się na Jego łaskę i nie boimy się przyjąć powołania. Bóg mówi: Nie lękajcie się, ja jestem z Wami…

s. Marietta: Uważam, że jedną z najważniejszych misji, którą kapłan powinien spełniać albo do której jest powołany jest niesienie Miłosierdzia Bożego wszystkim których napotyka, do których jest posłany.

s. Ewa Maria: Przede wszystkim powinniśmy się modlić, aby powołanie było szczere, autentyczne, radosne, piękne, takie, żeby kto zobaczy powołanego, mógł zobaczyć miłość Pana Jezusa. Prawdziwą taką młodą, zawsze świeżą, autentyczną.

Modlitwa w intencji obecnych i przyszłych kapłanów powinna być nieustająca i wytrwała. A czy mieszkańcy Sochaczewa modlą się za kapłanów?

Mieszkańcy: Tak, modlę się Margaretką w określony dzień tygodnia, uważam, że trzeba się modlić, ponieważ kapłani są potrzebni i bez nich byłoby nam ciężko…

Czasami…, modlimy się oczywiście, uważam, że modlitwa za każdego człowieka jest potrzebna i za powołania kapłańskie też…

Tak, jak najbardziej, najczęściej modlę się Koronką do Bożego Miłosierdzia….

Tak, ja zawsze się modlę własnymi słowami, nie modlę się nigdy, że tak powiem książeczkowo…

Modlę się w intencji kapłanów modlitwą powszechną i w czasie mszy, czy nabożeństw, ale też w modlitwie wieczornej. Taka modlitwa jest potrzebna by wspierać… Myślę, że to będzie owocowało… Patrząc na liczbę ministrantów, że jest ich coraz więcej miejmy nadzieję, że ktoś konkretny z nich wykiełkuje.

W modlitwę w intencji powołań włącza się również młodzież. 11 maja o godz. 19.00 w Kościele Parafialnym pw. św. Jakuba w Skierniewicach odbyło się XV Diecezjalne Czuwanie Młodzieżowe w intencji powołań.

1 Komentarzy

Leave a Reply