LOADING

Type to search

Tarnowskie Góry: Dzwonnica Gwarkowska za unikatowy serwis zostanie w Niemczech

zafor hasan 11 czerwca 2019
Share

Unikatowy niemiecki serwis Rudolpha von Carnalla, eksponowany w Muzeum w Tarnowskich Górach, powróci do Niemiec, zaś Dzwonnica Gwarkowska zostanie na Śląsku – tak brzmi porozumienie, zawarte pomiędzy Bohum a Tarnowskimi Górami 31 marca.

W zeszłym roku świętującemu 60-lecie Muzeum w Tarnowskich Górach serwis, związany z tarnogórskim górnictwem, wypożyczyło muzeum w niemieckim Bochum. „To pierwszy raz, kiedy serwis Carnalla opuścił nasze muzeum. To dowód przyjaźni naszych placówek” – podkreślił dyrektor Rainer Slotta. Można było go oglądać do marca tego roku. Natomiast w niedzielę przedstawiciele niemieckiego miasta Bohum debatowali z tarnogórzanami nad pozostaniem zabytku na Śląsku, gdyż ogólnie respektowaną przez muzealników zasadą jest przechowanie artefaktów w regionach, w których powstały. Jednym z argumentów dla pozostania niemieckiego serwisu w Polsce było rozebranie i wywóz szesnastowiecznej Dzwonnicy Gwarkowskiej do Niemiec. Ostatecznie przedstawiciele muzeów i burmistrzowie miast zdecydowali, że serwis rozstaje się z Tarnowskimi Górami i wraca za Odrę.

Na porcelanowych filiżankach można podziwiać miniatury z widokami obiektów związanych z tarnogórskim górnictwem. Dzięki temu można się dowiedzieć, jak Tarnowskie Góry wyglądały w połowie XIX-ego wieku. Jak podkreślają lokalni muzealnicy – „prawdopodobnie żaden inny zestaw porcelanowy nie ma takiej wartości dla historii regionu”. Lokalni mieszkańcy również doceniają zabytek jak pojawił się z w ich muzeum:

„Było to cudowne doświadczenie zobaczyć na własne oczy znaczący fragment historii naszej ziemi” – dzieli się z nami wrażeniami Alina, mieszkanka Tarnowskich Gór.

Po wizycie zabytkowego serwisu planowane jest sporządzenie kopii: – Nie takie rzeczy się u nas udawały – mam nadzieję, że uda się go – przy pomocy życzliwych ludzi – odtworzyć w postaci wiernej kopii – powiedział na zakończenie Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

Na 12 filiżankach znalazły się miniatury z widokami obiektów związanych z tarnogórskim górnictwem. To budynki urzędu górniczego i szkoły górniczej, dom Carnalla, okoliczne kopalnie kruszców.

Serwis został sprezentowany Carnallowi, żeby przypominać mu miejsca i osoby, z którymi był zawodowo związany.  Po 140 latach serwis trafił do Niemieckiego Muzeum Górnictwa w Bochum. W zeszłym roku miała miejsce pierwsza prezentacja serwisu Carnalla w Polsce.

Rudolf von Carnall (1804-1874) urodził się w Kłodzku. Był pruskim inżynierem, geologiem i nauczycielem, inicjatorem budowy wielu obiektów przemysłowych na Górnym Śląsku.

zdjęcie serwisu – źródło www.tgstacja.pl

Leave a Reply