LOADING

Type to search

Tajemnice Watykanu- czyli co to jest konklawe?

zafor hasan 28 lutego 2013
Share

Bez wątpienia wybór papieża jest jedną z najbardziej tajemniczych elekcji głowy państwa. Sama instytucja konklawe, w dzisiejszej formie, nie obowiązywała w Kościele od zawsze. Początkowo Biskupa Rzymu wybierać mogło nie tylko duchowieństwo ale i mieszkańcy tego miasta. Zmieniło się to dopiero na Synodzie Rzymskim, kiedy zdecydowano, że czynne prawo wyborcze (czyli prawo wybierania papieża) przysługuje jedynie duchownym.

Za autora dzisiejszych prawnych rozwiązań uważa się Grzegorza X. To on ogłosił na soborze Lyońskim II (XIII w.), konstytucję Ubi periculum, która zakładała, że kardynałowie najpóźniej w ciągu 10 dni od śmierci papieża muszą przystąpić do wyboru jego następcy. Mieli oni zamieszkać w budynku odizolowanym od zewnętrznego świata (najlepiej w pałacu biskupim albo klasztorze). Gdyby Elektorom nie udało się podjąć decyzji w ciągu 3 dni, miano stopniowo ograniczać ich posiłki. Nie chciano bowiem ponownie dopuścić do sytuacji, kiedy konklawe które wybrało Grzegorza X, trwało aż 3 lata

Dzisiaj konklawe to zupełnie inna bajka. Kardynałowie mieszkają w świeżo odremontowanym Domu Św. Marty. Codziennie dowożeni są specjalnymi busami do kaplicy Sykstyńskiej, gdzie dokonują wyboru. Nadal obowiązuje ich zasada zachowania tajemnicy pod groźbą nawet ekskomuniki. Elektorzy nie muszą martwić się o posiłki, sprzątanie czy stan swojego zdrowia. W tym czasie w Watykanie do ich dyspozycji przebywa również kilku zakonników, którzy pełnią posługę spowiedników.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie poznamy kolejnego następcę Św. Piotra. Do tego czasu na pewno zostaniemy uraczeni jeszcze nie jedną teorią o spisku za Spiżową Bramą. Ale jednego możemy być pewni. I tym razem Duch Święty na pewno nie opuści Swojego Kościoła.

1 Komentarzy

  1. espiar whatsapp online 5 czerwca 2021

    560326 112635the most common table lamp these days still use incandescent lamp but some of them use compact fluorescent lamps which are cool to touch.. 486789

    Odpowiedz

Leave a Reply