LOADING

Type to search

Skąd zło? Oto jest pytanie!

Magdalena Pawlica 11 kwietnia 2016
Share

Pan Bóg rzekł: «Oto człowiek stał się taki jak My: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki! ( Księga Rodzaju 3,22). Czy zło jest brakiem dobra lub nieuporządkowaniem dobra jak zakładał św. Augustyn z Hippony? Czy nie lepiej szukać genezy dobra i zła w innych jego słowach: Raz wybrawszy ciągle wybierać muszę!?

Najbardziej przerażająca i najpiękniejsza przypadłość człowieka. Wolność wyboru. Dla mnie dobrem jest to, czego chce Bóg, złem to, czego Bóg nie chce. Jeżeli Bóg wypowiada Słowo i ja to Słowo przyjmuję, wybieram dobro. Jeżeli odrzucam i nie przyjmuję Słowa i pozwalam upaść Jego Słowu na ziemię – wybieram zło. Bóg może powiedzieć do nas „Nie wyciągaj ręki i nie dotykaj gorącego pieca, bo się sparzysz!”. Ustanowił prawo, że gorące parzy człowieka. Jeżeli jesteśmy nieposłuszni doświadczamy cierpienia (parzymy się). Kiedy wypełniamy prawo (polecenie) postępujemy sprawiedliwie oddając chwałę Sprawiedliwości Boga. Kiedy jednak nie usłuchaliśmy Boga, On w swoim miłosierdziu leczy nasze nieposłuszeństwo, nieposłuszeństwo, które rodzi cierpienie, trzeba tylko Mu na to pozwolić, a nie obrażać się, że „gorące parzy”. Bóg może jednak nam powiedzieć „Wyciągnij rękę i dotknij gorącego pieca!”. Jeżeli będziemy nieposłuszni i nie będziemy chcieli dotknąć pieca to też czynimy zło. Z tym, że jeżeli jesteśmy posłuszni, to (tak jak u Abrahama Bóg w ostatniej chwili łapie go za rękę, by nie skrzywdził Izaaka) Bóg będąc miłosierny nie pozwoli nam się sparzyć. W drugiej sytuacji jest to wystawienie na próbę człowieka, aby człowiek postąpił wbrew prawu ustanowionemu przez Boga. Wystawienie na próbę człowieka świętego. W pierwszej próbie wymaga od nas wiary, dotyczy to zwykłego śmiertelnika, w drugiej nadziei wbrew nadziei dotyczy człowieka świętego (czytaj sprawiedliwego), tego, który bardzo dużo się nauczył i duuużo wie.

Jesu in te confidoZatem oddajemy Sprawiedliwości Boga chwałę, gdy wypełniamy prawo Boże, i oddajemy chwałę Miłosierdziu, gdy pozwolimy opatrzyć swoje rany lub uwierzyć wbrew nadziei, kiedy Bóg „zatrzymuje naszą rękę” przed zrobieniem jakiejkolwiek krzywdy sobie lub bliźniemu. Miłosierdzie wygrywa ze Sprawiedliwością 2:1.

Zatem Bóg zna dobro (wszelkie prawa rządzące wszechświatem, które Sam ustanowił) i chce tego dobra dla nas. Zna też zło, czyli konsekwencje nie przyjęcia Jego woli objawionej w swoim Słowie. Zatem zło to nie przyjęcie Słowa Boga i zabicie Go w sobie. Popatrz na Jezusa w cierniowej koronie, ubiczowanego i ukrzyżowanego.
Słowo zostaje nie przyjęte, zostaje ogłuszone i zabite.
Nauka Mędrca została odrzucona i przybita do drzewa krzyża…
Ewangelia według filozofa.
Na początku była Nauka,
a Nauka była u Mędrca
i Nauką był Mędrzec,
Ona była na początku u Mędrca…
….a Sąd polega na tym, że Nauka przyszła na świat
Lecz ludzie bardziej umiłowali ciemnotę, aniżeli Naukę,
bo nieposłuszne były ich uczynki i nie chcieli przyjąć Nauki Mędrca.
W Niebie nie będziemy musieli trudzić się wybieraniem, bo będziemy wybierać to, czego Bóg chce.

Autor

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

10 Komentarzy

  1. Pingback: 2magnitude
  2. Pingback: 3elizabeth
  3. Pingback: tizanidine 5.2
  4. Pingback: lumigan coupon
  5. Pingback: aralen drug
  6. Pingback: keto gumbo
  7. 132218 546786Fantastic post, I conceive website owners ought to larn a lot from this site its really user friendly . 825018

    Odpowiedz

Leave a Reply