LOADING

Type to search

Rozwój osobisty DDA

zafor hasan 19 października 2015
Share

Uważam że jedną z najważniejszych kwestii w radzeniu sobie z syndromem DDA jest rozwój osobisty.

Kiedy myślę o rozwoju osobistym dorosłych dzieci alkoholików, zawsze przed oczami staja mi schody. Pierwszy stopień to początek drogi ku wolności. Kolejne stopnie to wyzwania z jakimi musi sobie poradzić DDA:

– alkoholizm

– współuzależnienie

– dysfunkcyjny dom

– izolacja społeczna

– niskie poczucie wartości

– życie zawodowe

– związek intymny

Tych stopni w zależności od osoby może być więcej lub mniej. W moim wchodzeniu po schodach rozwoju przyjąłem jedną zasadę: „Powoli, krok po kroku”.

W myśl tej zasady staram się nie spieszyć w rozwiązywaniu swoich problemów. Nie wszystko naraz, nie wszystko w jeden dzień. Lepiej mniej, ale cierpliwie i wytrwale.

dorosłe_dzieci_alkoholików_schody

Druga rzecz która pomaga mi w ciągłym rozwoju to czytanie fachowej literatury. Mam w pokoju półeczkę, gdzie trzymam wszystkie książki związane z tematyką DDA. Na początku była to jedna mała książeczka. Dziś jest ich ponad dziesięć i ciągle przybywa. Moim zdaniem błędne jest żałowanie pieniędzy na książki które mogą pomóc wyjść z bagna. Wiedza i świadomość jaką dzięki nim zdobyłem są nie do przecenienia, pomagają mi w dziesiątkach codziennych sytuacji. Dzięki nim staje się pełniejszym człowiekiem, łatwiej mi się żyję, podejmuje lepsze decyzje.

Proces czytania dobrych, fachowych książek o tematyce współuzależnień przypomina zasiew. Na początku w glebie znajduje się małe ziarenko, z czasem jednak wyrasta z niego dorodna roślina której owocem możemy się cieszyć.

Warto inwestować w siebie, warto czytać książki!

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply