LOADING

Type to search

Prawdziwa wiara. O to warto się modlić

13 października 2014
Share

Wiara. Czym jest?

Mowa oczywiście o wierze w Boga, a nie w przeznaczenie czy w to, że jutro będzie lepiej. To w moim odczuciu jest nadzieja, ale to miejsce na osobne rozważania.

Po pierwsze: jeżeli tłumaczymy sobie wiarą rzeczy, których nie jesteśmy w stanie pojąć to jesteśmy w błędzie. Nie tak znowu dawno ludzie odczytywali błyskawice jako gniew Boga, a spadający z nieba ogień był dla nich niewyobrażalnym wyrazem Jego złości. Warto tu przypomnieć że ostatnio taki przejaw „złości” widziano w Czelabińsku.

Po drugie: Jeżeli krzyczymy „gdzie jest Bóg gdy nasi przyjaciele giną w wypadku?” to nasza wiara wyrasta z tego ziarna rzuconego na drogę. Wszak mamy prawa fizyki, biologii, chemii i całej materii tego wszechświata. Jeżeli są ustanowione to dlaczego Bóg ma je naginać?

Po trzecie: Gdy mówimy: „Bóg dał mi łaskę żeby… na przykład przewodzić innym” to odpowiedź znajdziemy u św. Łukasza (Łk 10,17-24). Że zacytuję tylko fragment:

„Oto dałem wam władzę stąpania po wężach i skorpionach, i po całej potędze przeciwnika, a nic wam nie zaszkodzi. Jednak nie z tego się cieszcie, że duchy się wam poddają, lecz cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie.”  

I tak dalej i tak dalej…

Całe moje rozważanie można podsumować słowami Jego samego: Szukajcie wpierw Królestwa Bożego i Jego Sprawiedliwości a wszystko inne będzie wam przydane.

 Więc co z tą wiarą? Myślę że ona pozwala nam przeżyć godnie tę chwilę daną nam na ziemi a przez to zbierać skarby na tamtym świecie. Choćbyśmy nie wiem jak chcieli wiara na tym świecie nie zapewni nam bogactwa, powodzenia, sukcesu czy wygranej w lotto (przy lotto kłania się dział matematyki zwany probabistyką). Jeżeli myślimy że tak jest, to nasza wiara jest płytka. Szukamy prostego przełożenia: Wierzę – Bóg jest ze mną – powodzi mi się. A co gdy nasza teza się nie sprawdzi?.

Kto z nas budząc się rano myśli: „Boże – postaram się dziś znaleźć okazję żeby coś dla ciebie zrobić”.

Raczej myślimy: Boże pobłogosław bym mógł dobrze ten dzień przeżyć. Czujecie różnicę?

Myślę że o taką wiarę warto prosić Boga. Do takiej wiary mam pociąg.

 
Max

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *