LOADING

Type to search

Tags:

Prawdziwa głupota

25 marca 2015
Share

W Nowym Testamencie rzadko spotykamy obraźliwe słowa skierowane przez Jezusa i apostołów do swoich słuchaczy. Słowa te, jeżeli już są używane, to po to, aby podkreślić treść przesłania.

Słowem, na które zwróciłem uwagę, słuchając Ewangelii św.Łukasza o bogaczu był epitet – głupcze! I od razu pomyślałem, iż warto byłoby sprawdzić, kogo w Nowym Testamencie nazywano głupcem. Wnioski są interesujące.
Według Nowego Testamentu głupcami są:

  • Łk 11,40        – faryzeusze dbający o przepisy prawa, a nie o dobroć serca,
  • Łk 12,20        – ludzie pokładający ufność w swoim bogactwie,
  • Rz 2,20          – ci którzy wiedząc, że są grzesznikami, chcą nauczać innych,
  • 1 Kor 15,36    – ludzie, którzy wyśmiewają zmartwychwstanie,
  • Ef 5,17            – ludzie, którzy nie starają się pojąć, jaka jest wola Boża,
  • 1 P 2,15           – ludzie, którzy zło uważają za dobro.

218965622_e5643d1603_o (1)

Słowo głupiec pasuje idealnie, gdyż według słownika języka polskiego, głupiec to: osoba dokonująca nierozsądnych wyborów, niemądra, naiwna i bezmyślna lub ograniczona intelektualnie. Nic dodać, nic ująć. Po raz kolejny odkrywam niesamowitą pedagogię Bożą zawartą w Piśmie Świętym.

Przesłanie tego epitetu jest ciągle aktualne, gdyż nadal mamy wokół siebie mnóstwo głupców, może nawet sami nimi jesteśmy. Mam czasami wrażenie, że współczesny świat doprowadził głupotę do granic absurdu. Niestety jest jej też dużo w Kościele. Warto się zastanowić, czy nie bierzemy w kreowaniu jej aktywnego udziału. ale tym zajmę się w kolejnych odsłonach.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Leave a Reply