LOADING

Type to search

Poświęcenie kaplicy w Ruścu

zafor hasan 11 czerwca 2019
Share

Poświęcenie kaplicy pw. Jana Pawła II w Ruścu

Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił nowo wybudowaną kaplicę w Ruścu pod Warszawą. Uroczystość odbyła się 18 maja, w 99 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który będzie patronem nowej parafii. Kardynał podczas kazania zwrócił uwagę, że rozpoczyna ona obchody setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. To już druga parafia w archidiecezji warszawskiej, która będzie miała tego wspaniałego patrona (pierwsza znajduje się na Bemowie).

Historia

Już 8 lat temu archidiecezja warszawska potwierdziła potrzebę wybudowania w Ruścu nowego kościoła. Na terenie gminy, w jej wszystkich sołectwach, buduje się coraz więcej nowych domów, a co za tym idzie – zwiększa się znacznie ilość mieszkańców. Kościół w parafii Nadarzyn, na terenie której znajduje się Rusiec, nie mieścił już wszystkich wiernych, zwłaszcza podczas Świąt. 23 października 2011 r. kardynał Kazimierz Nycz, poświęcił plac, ofiarowany przez gminę (ponad 1 hektar), przeznaczony na budowę nowej świątyni pw. Jana Pawła II. Na tym terenie mieszkańcy postawili drewniany krzyż. Odbyła się wtedy uroczysta Msza św., w której uczestniczyli mieszkańcy gminy. Termin był szczególny – dzień wcześniej po raz pierwszy w Kościele obchodzono liturgiczne wspomnienie, wtedy jeszcze bł. Jana Pawła II. Zalecenie kardynała było takie, żeby jak najszybciej powstała w tym miejscu nowa parafia, żeby wierni gromadzili się na niedzielnej Eucharystii. Na wybudowanie kaplicy trzeba było jednak poczekać 8 lat.

Projekt kompleksu duszpasterskiego w Ruścu

W 2013 roku architekt Małgorzata Naskręt wraz z zespołem zaprojektowała kompleks duszpasterski. W jej zamyśle kościół ma być zbudowany z dolomitu w kolorze beżowym, by nadawać świątyni wewnątrz i na zewnątrz surowy, szlachetny wygląd. W prezbiterium mają być umieszczone elementy, odnoszące się do Jana Pawła II (wizerunek w formie mozaiki, herb papieski, wezwanie – Totus Tuus), zaplanowana jest także mozaika przedstawiająca Matkę Bożą. Oprócz kościoła na terenie ośrodka zaprojektowano dom parafialny, w którym do czasu wybudowania świątyni będą mogły być odprawiane Msze św. Zaplanowano też budynki gospodarcze, garaże oraz duży parking.

W czerwcu 2017 r. ks. Jarosław Kuśmierczyk – wikariusz parafii Nadarzyn, został skierowany do budowy kościoła i tworzenia parafii Rusiec-Kajetany przy zachowaniu urzędu wikariusza parafii pw. św. Klemensa w Nadarzynie. Dzięki niemu i wielkiemu zaangażowaniu proboszcza parafii Nadarzyn – ks. Andrzeja Wieczorka i hojnym datkom jego parafian – budowa ruszyła na początku września 2017 r. Do maja 2019 r. został wybudowany i wykończony dwupiętrowy dom parafialny (będą w nim mieszkania dla księży, kancelaria i zakrystia). Na jego parterze urządzono dużą kaplicę, która będzie mogła pomieścić około 400 osób.

Wyposażono ją w ołtarz, ławki; z kościoła w Nadarzynie przeniesiono organy, krzyż oraz drogę krzyżową. Na ścianie ołtarzowej wisi kopia siedemnastowiecznego cudownego obrazu Matki Bożej Rusieckiej z kościoła w Ruścu pod Łodzią. Kaplica otrzymała relikwie I st. – krew św. Jana Pawła II (wmurowano je w ścianę pod obrazem Patrona). Przy domu parafialnym wybudowano już też budynek gospodarczy z garażami, ogrodzono teren, zorganizowano parking. W ostatnim momencie gmina wykonała jeszcze drogę dojazdową. W Wielką Sobotę w kaplicy po raz pierwszy odbyło się święcenie pokarmów. Przybyło na nie wielu mieszkańców Ruśca i okolic. Mieli wtedy okazję zwiedzić wybudowany dom parafialny.

Harcerze pomagający w przygotowaniach przed poświęceniem kaplicy w Ruścu

Na początku maja ks. Jarosław Kuśmierczyk zaprosił mieszkańców Ruśca do pomocy przy sprzątaniu terenu kościelnego. Przyszło wiele osób, dzięki czemu sprzątanie przebiegło bardzo sprawnie.

W przygotowaniu terenu przed poświęceniem kaplicy pomogli również nadarzyńscy harcerze – ustawili duży namiot, który miał służyć na poczęstunek w razie deszczu.

Poświęcenie kaplicy pw. Jana Pawła II w Ruścu

Na uroczystość poświęcenia kaplicy 18 maja 2019 r. przybyło wielu mieszkańców gminy Nadarzyn. Zgromadzili się tak licznie, że nie wszyscy zmieścili się wewnątrz budynku. Zaproszono władze gminy oraz duchowieństwo z dekanatu raszyńskiego. Przy ołtarzu służyło liczne grono ministrantów i szafarzy. We Mszy św. udział wzięli również harcerze z Nadarzyńskiego Szczepu “Wataha” im. Żołnierzy Wyklętych. Oprawę liturgii uświetnił chór z Nadarzyna, pod przewodnictwem Adama Kuczewskiego. Kardynał Kazimierz Nycz poświęcił nową kaplicę, a na koniec zapowiedział, że od września powstanie nowa parafia, której proboszczem będzie wyznaczony ks. Jarosław Kuśmierczyk. Msze święte są odprawiane w kaplicy już od 26 maja, na razie tylko co niedzielę – o godzinie 15.

Pod koniec Eucharystii Kardynał wręczył medale “Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej” Tomaszowi Muchalskiemu oraz Marcinowi Karczmarczykowi. Po uroczystościach była agapa na słodko, przygotowana przez mieszkańców i harcerzy. Piękna pogoda tego dnia bardzo pomogła w świętowaniu.

Magdalena Pawlica

Relacja filmowa z uroczystości:

https://www.youtube.com/watch?v=xxW0SGCctMg

Tags:
Następny artykuł

Leave a Reply