LOADING

Type to search

Po co mi ten pacierz?

zafor hasan 7 października 2014
Share

blogowniaZ czym kojarzy się modlitwa? Być może pomyślałeś o rozmowie, dialogu, ciszy, ale bądźmy szczerzy – większość z nas od razu ma w głowie złożone ręce, klęcznik i “Ojcze nasz”. Jednym słowem w naszych głowach modlitwa to synonim pacierza. Być może faktycznie tak jest, przynajmniej z polonistycznego punktu widzenia. Gdy jednak pada pytanie o odmawianie pacierza, to odpowiedzią jest kręcenie nosem i tłumaczenie, że “dla mnie modlitwa to powinna być rozmowa z Bogiem, a nie jakieś tam odmawianie formułek”. Czy takie tłumaczenie jest błędne? Nie. To dobrze, że czas spotkania z Bogiem to rozmowa, a nie jakiś rytuał okraszony recytacją znanych powszechnie słów.

Jaki jest więc sens pacierza? Po co mówić codziennie Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Dekalog albo Główne prawdy wiary? Codziennie to samo, codziennie żadnych nowości. Łatwo popaść w rutynę w bardzo niedługim czasie. Nie, pacierz zdecydowanie jest zbędny. Nie potrzebuję czegoś takiego. To strata czasu. Wolę dłużej rozmawiać z Bogiem.

Może pomyślałbym tak jeszcze dwa miesiące temu. Co wydarzyło się później? Pielgrzymka do Częstochowy. Każdego dnia, gdy wyruszaliśmy, na pierwszym etapie odmawialiśmy właśnie pacierz. Modlitwy te, które wymieniłem plus Wierzę w Boga, Przykazania miłości. Wraz z upływem kilometrów rozumiałem, po co ta forma modlitwy jest.

Pacierz to pomoc, pomoc dla Ciebie w przeżywaniu Twojego życia. Czeka na nas wiele uciech dzisiejszego świata, pokusy na każdym kroku. Nie trzeba stać się mordercą, by odstąpić od swoich zasad i zwyczajnie zapomnieć, w co się wierzy. Naginamy własne reguły, by później pozwolić im na doszczętne rozmycie. Pacierz to kręgosłup naszej wiary dnia codziennego. Odmawianie go może pomóc pamiętać o Bożych przykazaniach czy prawdach wiary w pracy czy szkole. Jesteśmy słabi i wiemy to najlepiej z własnego doświadczenia. A mimo wszystko często ten pacierz olewamy, spychamy na boczny tor. Jak przypomnieć sobie w codziennym biegu donikąd o tym, co najważniejsze? Może poprzez pacierz? Nie oszukujmy się – wszyscy tego potrzebujemy.

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply