LOADING

Type to search

Pięćset kobiet spragnionych miłości – Diecezjalny Dzień Kobiet odbył się po raz szósty

Magdalena Pawlica 11 czerwca 2019
Share

Msza św., wykłady, świadectwa kobiet, koncert, spotkania z innymi kobietami przy kawie i herbacie mogło doświadczyć około 500 kobiet z diecezji łowickiej na VI Diecezjalnym Dniu Kobiet w Skierniewicach 2 marca 2019 roku.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się uroczystą Mszą św. w kościele św. Jakuba pod przewodnictwem biskupa łowickiego Andrzeja F. Dziuby., któremu towarzyszył biskup pomocniczy Wojciech Osial. Mszę świętą celebrowali także księża ze skierniewickich parafii oraz ks. dr Adam Pawlaszczyk, redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”. Intencją Mszy św. było uproszenie miłości. Jak wspomniał w homilii biskup Osial: „Prawdziwa miłość zaczyna się tam, gdzie kończy się miłość własna”. Zachęcał on do budowania miłości, o którą często trzeba walczyć. Jak co roku, pod koniec Mszy świętej wszystkie obecne w kościele kobiety odmówiły Litanię Chwały, która jest uwielbieniem Boga za cechy kobiecości.

Dalsza część imprezy o charakterze wykładowym i rekreacyjnym odbyła się na hali OSiR w Skierniewicach. Wszystkie Panie powitał Prezydent Miasta p. Krzysztof Jażdżyk, po czym na salę wjechała skierlotka, czyli skierniewicka szarlotka – dar od Miasta Skierniewic, który był jednym z organizatorów imprezy.

Maryja Mistrzyni od kochania

Ks. Adam Pawlaszyk, który zainaugurował spotkanie, mówił o Maryi jako nauczycielce miłości. Zachęcał do dbania o relację z Matką Bożą, aby później od Niej uczyć się kochać innych ludzi. „Trzeba się uczyć miłości od najlepszych, od mistrzów, a taką jest z pewnością Maryja. Ona, mistrzyni miłości, nie uczy nas kochać nie pod tablicą, ale pod krzyżem” – zaznaczał ks. Pawlaszczyk. Prelegent przywołał świadectwo jednej z misjonarek miłość: „Jeśli chcę być misjonarką miłości, muszę się nauczyć tej ciszy, która mi pozwala rozważać Jego słowa w sercu i dzięki temu wzrastać w miłości”.

Jezu, Ty się tym zajmij!

Po przerwie przy kawie i cieście, p. Joanna Bątkiewicz-Brożek, dziennikarka, autorka książki o ks. Dolindo Ruotolo „Jezu, Ty się tym zajmij”, opowiadała o jego ciężkim życiu, trudach, które musiał znieść na drodze kapłańskiej, upokorzeniach, wielkich cierpieniach. Autorka przypominała, że ksiądz Dolindo stawiał na kobiety. Towarzyszył wielu w ich życiu duchowym. Często mówił o kapłańskiej roli kobiety. Był pierwszym, który użył sformułowania „geniusz kobiety”. Na koniec p. Joanna przytaczała opowieści o cudach, które dzieją się za jego wstawiennictwem. Chodzi tutaj szczególnie o małżeństwa, które się schodzą po latach rozstania, o powołaniach kapłańskich i powrotach kapłanów, którzy porzucili wcześniej kapłaństwo, o ludziach, którzy odstąpili od decyzji o odebraniu sobie życia.

Cierpienie i bliskość Boga

Wzruszającym świadectwem podzieliła się p. Bogumiła Szymko z Międzyborowa. Opowiadała o stracie swojego syna, tuż po jego I Komunii św. „Cierpiałam każdym kawałkiem mojego ciała. Nic nie pomagało. Zaczęłam sobie zadawać pytanie o moją wiarę? W końcu poprosiłam: „Panie zrób coś, ja chcę Cię poznać” – wspomina. W niedługim czasie umarł kolejny jej syn, już dorosły. „Tego samego dnia na adoracji usłyszałam słowa: Nie martw się. Wszystko jest dobrze” – opowiadała p. Bogusia. Jakby tego wszystkiego było mało, doszła choroba męża i śmierć po dwóch latach. Pani Szymko wyznaje, że pokój przyszedł do jej serca, gdy zaczęła Bogu dziękować, mimo buntu i cierpienia. „Jeżeli jest cierpienie, to Bóg nam go nie zabiera, tylko do niego przychodzi i jest z nami – tłumaczyła wdowa.

Jaka to melodia?

Imprezę dla kobiet uwieńczył koncert zespołu znanego z programu telewizyjnego, „Jaka to melodia?” – Patrycja Modlińska i Robert Osam. Panie włączały się w śpiew znanych piosenek m.in., Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej a także Stinga czy Luisa Amstronga. Atmosfera była tak miła, że skłoniła publiczność do tańców i pląsów w rytm muzyki. Na koniec imprezy każda z kobiet otrzymała różę oraz mini prezencik.

 

Diecezjalny Dzień Kobiet w Skierniewicach odbył się już szósty raz. Jego organizatorem jest  Dzieło Dzielnych Kobiet w skład którego wchodzą redakcja Gościa Łowickiego, Siostry Apostolinki, Aneta Grzegorzewska, właścicielka sklepu internetowego „Taki Święty” i Ewa Zakrzewska, właścicielka firmy TPU-Skierniewice. W tym roku w organizacje imprezy włączyło się także miasto Skierniewice.  Inicjatywie patronuje biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.

 

 

 

 

 

 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply