LOADING

Type to search

Papieże “przejściowi”

5 marca 2013
Share

Najpierw zaskoczył wszystkich swoim ciepłem i kontaktem z ludźmi. Posiadał także wysublimowane poczucie humoru. Dostojnikom kościelnym nie było jednak do śmiechu, gdy Jan XXIII uruchomił ''bombę atomową'' Kościoła. Mianowicie zwołał spotkanie biskupów całego Kościoła, czyli Sobór watykański II. Zapoczątkował on wejście Kościoła w trzecie tysiąclecie. Powodując jego uwspółcześnienie, poprzez nową formułę mszy świętej, ekumenizm i dialog.

 

Mija 50 lat od otworzenia sesji soborowej i doczekaliśmy powtórki z rozrywki. Oczywiście nie dosłownie. Mianowicie uznawany przez wielu, od półtora wieku, za jednego z najwybitniejszych intelektualistów i teologów w Kościele. Tradycjonalista, który walczył z ''cywilizacją śmierci'', relatywizmem i dzisiejszym zamazywaniem granic. Przybliżył ludziom postać Jezusa, w jego tomowej publikacji ''Jezus z Nazaretu''. Oddający się modlitwie i w pokorze służący Kościołowi.

Znowu z pozoru racjonalista kończy swój pontyfikat w niecodzienny sposób. Tym razem doczekaliśmy abdykacji papieża. Niema więc co się dziwić, że świat zareagował w różnoraki, ale na pewno mocny, sposób. Po prostu nie przeżywaliśmy tego w Kościele, po za dwoma ustąpieniami sprzed wieków. Świat już zaczął trąbić o rewolucji, bo on taki jest. Papieża nazwali reformatorem i dostał łatkę tego, po którym przyjdzie zmieniony Kościół. Już pojawiły się pomysły na ''kadencje'' na papieskim tronie. Mówi się, że czekamy teraz na nowego lidera, który katolickiej wspólnocie doda energii. Spokojnie Superman nie przyjdzie. Święty? Może.

 

11 lutego od mojej znajomej otrzymałem sms-a – ''Kochani potrzebna modlitwa za Benedykta XVI i za nasz Kościół! Rezygnuje  z posługi. Polecajcie go Matce Bożej. Potrzeba dużo modlitwy''. Odpowiedzią na tą wiadomość był w pamiętny poniedziałek różaniec na Placu Św. Piotra, za papieża Benedykta XVI o 21:30. Właśnie tak reaguje chrześcijanin na decyzję swojego pasterza. Wywiesza ogromny transparent z napisem: ''Ty jesteś Piotr. I my młodzi Cię kochamy''. Tak jak zrobili w ten dzień młodzi ludzie. Tylko, że w swoim sercu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply