LOADING

Type to search

Pani Uśmiechnięta zaprasza na kawę do Nieba w Pszowie!

Magdalena Pawlica 1 lutego 2018
Share

W pierwszym kwartale nowego, 2018 roku, w Pszowie, zostanie otwarta druga na Śląsku a piąta w Polsce kawiarnio-księgarnia Niebo w mieście. Pierwsza taka kawiarnio-księgarnia powstała we wrześniu 2014 roku w Otwocku. Pomysłodawcą  i założycielem tej katolickiej marki był Witek Wilk, mąż i ojciec a także perkusista, rekolekcjonista i ewangelizator. Wraz ze swoją żoną Sylwią stworzyli miejsce, do którego może przyjść każdy aby choć na chwilę zatrzymać się na dobrą kawę w towarzystwie wartościowej literatury.
Zdanie założycieli pierwszego lokalu: „…tyle dobra się przez to dzieje, ale dlaczego tylko w Otwocku?”, jest zarówno pozytywnym komentarzem do tego, co już działo się za sprawą miejsca jakim jest Niebo w mieście, jak i zaproszeniem do tego, by we współpracy z nimi otwierać kolejne lokale, które serwują coś dla ciała i coś dla ducha. Dotychczas powstałe Nieba mieszczą się w Jaworznie, Olsztynie, Włodawie i Tczewie. W przygotowaniu są lokale w Łodzi oraz Pszowie.
Pszów, któremu patronuje Matka Boska Uśmiechnięta, jest miastem, które głównie utrzymuje się z górnictwa. Ma nieco ponad 14 tys. mieszkańców a do Bazyliki Pszowskiej przybywa rocznie ponad 100 tys. pielgrzymów. Stąd pochodzi i tu mieszka ks. Jerzy Szymik, wykładowca akademicki i poeta, wielokrotnie nagradzany za swoje publikacje poetyckie i eseistyczne, który, jak sam podkreśla, bardzo związany jest z Pszowem.
W nowym Niebie mieszkańcy Pszowa jak i pielgrzymi odwiedzający Matkę Bożą Uśmiechnięta, będą mogli zatrzymać się by zasmakować w pysznościach, które oferuje im Niebo. Powstająca kawiarnio-księgarnia mieści się tuż przy głównej drodze prowadzącej do Bazyliki i jak zdradzają nowi właściciele, chcą aby w tym miejscu bliskość Boga i Matki Bożej Uśmiechniętej była w sposób szczególny podkreślana poprzez miłą atmosferę, domowy klimat i świadectwo życia w bliskości z Bogiem tych, którzy w tym miejscu będą pracowali. „Wierzę, że Matka Boża sama nas tutaj zaprosiła z tym „biznesem”, sami byśmy nawet nie pomyśleli o tym, żeby ta kawiarnia miała powstać w Pszowie” – mówi współwłaścicielka lokalu. W dzieło powstawania kawiarnio-księgarni jest zaangażowany także św. Maksymilian Maria Kolbe, który od samego początku został wybrany patronem tego miejsca. Życiorys tego franciszkanina świetnie pokazuje jego przedsiębiorczy talent.
Przed otwarciem jeszcze mnóstwo pracy, wiele godzin ustalania szczegółów ale przede wszystkim wiele rozmów z Bogiem, o tym jak ostatecznie ma wyglądać i czym ludziom będzie służyć Niebo w Pszowie.

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply

Related Stories