LOADING

Type to search

Orszak Trzech Króli w Nadarzynie 2019r.

zafor hasan 12 marca 2019
Share

fot. Magdalena Pawlica

Historia i organizacja Orszaków

Orszaki Trzech Króli w roku 2019 r. zostały zorganizowane w 752 miastach w Polsce i w 22 na świecie (w 13 krajach). Przebiegały one pod hasłem, nawiązującym do słów Jana Pawła II – „Odnowi oblicze ziemi”. Pierwszy Orszak Trzech Króli odbył się 6 stycznia w Warszawie w roku 2009, został przeprowadzony przez szkoły, zrzeszone przy fundacji „Sternik”. Pomysł wyjścia na ulicę zrodził się po 4 latach przygotowywania jasełek przez społeczność szkoły „Żagle” (najpierw odbywały się one w szkole, a następnie w teatrze Buffo). Obecnie nad organizacją Orszaków na całym świecie czuwa fundacja „Orszak Trzech Króli”, która do każdej miejscowości, dla każdego uczestnika – wysyła takie same korony, śpiewniki, naklejki oraz przekazuje jednolity scenariusz wydarzenia. W wielu miastach stroje uczestników są bardzo podobne do tych, które zostały przygotowane na pierwszy Orszak w Warszawie. Każdego roku w setkach nowych miejscowości lokalne społeczności podejmują się po raz pierwszy organizacji tego radosnego sposobu świętowania dnia Objawienia Pańskiego.

fot. Magdalena Pawlica

Organizacja Orszaków w Nadarzynie

W Nadarzynie (gmina w powiecie pruszkowskim, województwo mazowieckie) Orszak Trzech Króli został przygotowany przez mieszkańców po raz piąty. W organizację włączyła się każda szkoła z terenu gminy. Utworzono 3 kolorowe orszaki: niebieski (dzieci z SP Rusiec), czerwony (uczniowie z SP w Nadarzynie) i zielony (z placówek w Młochowie, Woli Krakowiańskiej i Kostowcu). Idące w nich dzieci i dorośli byli przebrani w zależności od płci za rycerzy i wojowników (w płaszczach, w kolorze danego orszaku, a wielu z hełmami lub kapeluszami azjatyckimi na głowie i mieczami w rękach) oraz dwórki (w tunice, z welonem i nałęczką). Do ochrony zgłosili się ojcowie dzieci i przebrani byli w beżowe tuniki. Stroje można było kupić lub pożyczyć od katechetów z placówek edukacyjnych. Młodsi we własnym zakresie przebierali się za pasterzy oraz aniołki. Co roku poszukiwane jest małżeństwo z małym dzieckiem do roli Świętej Rodziny oraz osoby do odegrania Maryi, będącej w stanie błogosławionym i Józefa zdążających do stajenki. Nastolatkowie ze szkół (gimnazjum i liceum) przebierają się również za diabły lub za rzymskich legionistów. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele parafii (ks. proboszcz) i lokalnych władz (zastępca wójta). Organizacją zajął się, jak co roku, ks. Jarosław Kuśmierczyk, z którym współpracowali m.in. katecheci ze szkół oraz harcerze. Obecni byli również członkowie wspólnot, działających na terenie gminnych parafii, m.in Domowego Kościoła. Spośród mieszkańców wybrano mężczyzn do ról Trzech Króli. Członkowie Domowego Kościoła z Młochowa, całymi rodzinami, śpiewali kolędy, jako Chóry Anielskie.

fot. Magdalena Pawlica

Program Orszaku

6 stycznia o godzinie 11.30 zebrano się na placu pod cmentarzem. Uformowano tam poszczególne orszaki. Harcerze ze Szczepu „Wataha” im. Żołnierzy Wyklętych z Nadarzyna rozdawali licznie gromadzącym się uczestnikom śpiewniki, korony i naklejki. Orszak rozpoczął się o 12.00 od wspólnego odmówienia modlitwy Anioł Pański. Następnie żołnierz rzymski odczytał edykt Cezara Augusta i cały orszak, wraz z Maryją i Józefem oraz z trzema królami, ruszył w drogę do stajenki. Po drodze uczestnicy mogli oglądać przygotowane scenki, odgrywane na tzw. mansjonach, m.in. „Dwór Heroda”, „Walka dobra ze złem”, „Brama do Nieba”. Wszyscy dotarli ostatecznie na pl. Poniatowskiego w Nadarzynie, gdzie została przygotowana scena – szopka. Przybyła na nią Święta Rodzina z nowonarodzonym Dzieciątkiem. Trzej Królowie oddali Jezusowi pokłon i wręczyli Mu przyniesione dary. Mieszkańcy wspólnie śpiewali kolędy, do których przygrywała jedna z najlepszych orkiestr strażackich na świecie – orkiestra OSP Nadarzyn. Pod koniec uroczystości harcerze częstowali ludzi herbatą i pączkami (ufundowanymi przez cukiernię W-Z). Wydarzenie, jak zwykle, przebiegło w bardzo radosnej i rodzinnej atmosferze i zgromadziło, mimo ujemnych temperatur, mieszkańców w bardzo różnym wieku.

https://www.youtube.com/watch?v=DwIIprgfwHI

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply