LOADING

Type to search

O niepodległości w „Dobrym Miejscu”

zafor hasan 13 listopada 2018
Share

Jeszcze do 15 listopada br. w Katolickim Centrum Kultury „Dobre Miejsce” (wejście A) przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie będzie można oglądać dwie wystawy czasowe poświęcone stuleciu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Pierwsza z nich, „Kościół w służbie Niepodległej”, opracowana została przez Fundację Służba Niepodległej i jest częścią większego projektu mającego na celu rozpropagowanie wśród społeczeństwa wiedzy o duchownych, którzy na równi ze świeckimi budowali zręby II Rzeczypospolitej. Osoby zwiedzające w listopadzie ekspozycję zapoznają się m.in. z działalnością takich postaci jak kard. Adam Sapieha, abp Aleksander Kakowski czy ks. Ignacy Skorupka. Ponadto dla najbardziej zainteresowanych tematem organizatorzy przygotowali stronę internetową http://sluzyliniepodleglej.pl, na której znajdują się biogramy kapłanów zaangażowanych w walkę o niepodległość wraz ze szeroko omówionym tłem historycznym podejmowanych przez nich aktywności.

Druga wystawa, „W hołdzie Niepodległej”, prezentuje przedmioty z kolekcji Jacka Piętki-Rakoczego – prawnuka podoficera Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera oraz członka koła rodzin sybirackich. Na ekspozycji znajdują się dokumenty wystawione przez polskie władze w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz pomnikowe dzieło książkowe „Dziesięciolecie Polski odrodzonej” z 1928 r. Szczególne miejsce w galerii Katolickiego Centrum Kultury zajmują pamiątki związane z pogrzebem marszałka Józefa Piłsudskiego, w tym unikatowa klepsydra z maja 1935 r.

Wystawy czasowe w „Dobrym Miejscu” można zwiedzać bezpłatnie w każdy dzień tygodnia, w godz. 8.00–20.00.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply