Najbliższe dwa weekendy stycznia to ostatnia okazja, by na deskach seminaryjnej sceny zobaczyć „Słodycz”. Spektakl w wykonaniu kleryków III roku wystawiany jest w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.
„Słodycz” to sceniczna adaptacja poezji Cypriana Kamila Norwida w reżyserii Wiesławy Klaty. Dla ówcześnie żyjących jego twórczość była niezrozumiała. Dziś podobnie – Norwid również postrzegany jako autor trudny, wciąż jest odkrywany przez niewielu. Między innymi z tego powodu przyszli księża zafascynowani wszechstronnością jego utworów postanowili przybliżyć je współczesnym. Podjęli ten trud wydobywając z jego poezji głęboką teologię i prawdy ponadczasowe, na nowo odkrywając tego ewangelicznego twórcę.
Czy współczesny człowiek wierzący jest na tyle silny by oprzeć się pokusom świata? Czy pomimo trudów ma szansę wytrwać w wierze na miarę heroizmu chrześcijan pierwszych wieków? Sztuka jest zaproszeniem do refleksji na temat znaczenia sukcesu, zysku, nieszczęścia, cierpienia, czy obecności zła wokół. Ukazany w niej człowiek przeżywa konflikt wewnętrzny, ale też doświadcza potęgi i wszechmocy Boga. Świat i życie pojmowane niegdyś przez poetę jako przedstawienie, w którym ludzie są marionetkami może okazać się dosyć aktualnym obrazem społeczeństwa XXI wieku. Tytułowa „Słodycz” będąca odwołaniem do centralnego fragmentu spektaklu pokazuje w jaki sposób pomimo przeszkód i zmartwień można wierzyć i trwać w wierze dziś.
Forma przekazu oszczędna w środki, urozmaicona piosenką poetycką sprawia, że widza ogarnia norwidowska poetyka pełna niedopowiedzeń. To sztuka wymagająca, tak jak twórczość Norwida. Porusza ducha. Pobudza intelekt. „Słodycz” jest dobrą okazją do autorefleksji nad stanem wiary.
Spektakle odbywają się w soboty i niedziele (do końca stycznia) o godz. 16.00 i 19.30 w sali teatralnej WMSD w Warszawie. Wstęp wolny. Wejściówki można rezerwować telefonicznie: 511 839 995 lub klikając w poniższy baner.
I may need your help. I’ve been doing research on gate io recently, and I’ve tried a lot of different things. Later, I read your article, and I think your way of writing has given me some innovative ideas, thank you very much.