LOADING

Type to search

Niezwykły dialog. Czyli trochę o Miriam i nie tylko…

zafor hasan 23 grudnia 2014
Share

Dawno do ciebie nie pisałam muszę przyznać, że moje adwentowe milczenie nie było objawem lenistwa, ale działaniem  zamierzonym. Nie chciałam swoim marnym gadaniem zagłuszyć głosu Tego na, którego przyjście przecież wszyscy tęsknie czekamy.  Dziś rano jednak pomyślałam sobie, że może już pora znów do ciebie napisać.

Ale do konkretów dziś w nocy uświadomiłam sobie, że nie byłoby Adwentu, Bożego Narodzenia, Wielkiego Piątku a przede wszystkim nie byłoby pewnego niedzielnego poranka w, którym to Jezus pokonał śmierć powstając z grobu po trzech dniach, gdyby nie jedno słowo jedno tak , które jeż na zawszę odmieniło losy całej ludzkości.

Miriam bo o niej mowa była skromną Żydówką z Nazaretu. Pochodziła z rodziny kapłańskiej. Nie wiem czy ty też tak masz ale ja bardzo lubię wyobrażać sobie moment w którym życie Miriam zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni.

Święty Łukasz opisuje to niezwykłe wydarzenie w pierwszym rozdziale swojej Ewangelii:

26 W szóstym miesiącu9 posłał Bóg anioła Gabriela do miasta w Galilei, zwanego Nazaret,27 do Dziewicy poślubionej mężowi, imieniem Józef, z rodu Dawida10; a Dziewicy było na imię Maryja. 28 Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona11, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś=”” między=”” niewiastami=””>».
29 Ona zmieszała się na te słowa i rozważała, co miałoby znaczyć to pozdrowienie.30 Lecz anioł rzekł do Niej: «Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. 31 Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. 32 Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. 33 Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca». 34 Na to Maryja rzekła do anioła: «Jakże się to stanie, skoro nie znam męża?»12 35 Anioł Jej odpowiedział: «Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dlatego też Święte, które się narodzi, będzie nazwane Synem Bożym13. 36 A oto również krewna Twoja, Elżbieta, poczęła w swej starości syna i jest już w szóstym miesiącu ta, która uchodzi za niepłodną. 37 Dla Boga bowiem nie ma nic niemożliwego». 38 Na to rzekła Maryja: «Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!» Wtedy odszedł od Niej anioł. 

Zwiastowanie_NMP_by_ejnooZawsze kiedy wracam do tego fragmentu  Ewangelii nie mogę się nadziwić z jaką prostotą, pokorą i ufnością Miriam powiedziała tak dla planu, który przygotował na jej życie Bóg. Ciekawi mnie czy młodziutka Maryja zdawała sobie sprawę jak wielkie znaczyć będzie jej osoba w całej historii zbawienia. Pewnie nie miała o tym

bladego pojęcia no bo przecież gdyby wiedziała, że za pośrednictwem swojego syna  trzydzieści trzy lata później pod krzyżem na golgocie stanie się matką wszystkich ludzi  a niewiele później w wieczerniku po zasłaniu Ducha Świętego także matką Kościoła to mogła by powiedzieć nie Bożej woli. Ale ona się odważyła pójść odważnie w to co powiedział archanioł Gabriel w dniu zwiastowania.  Jedno jest pewne Miriam  zaufała i na pewno na tym zyskała. Chciała bym życzyć ci na te ostatnie godziny Adwent abyś i ty uczył się od Miriam przyjmowania woli Bożej jako swojej.

Na nadchodzące święta Bożego Narodzenia chciałabym życzyć ci wszelkiego Błogosławieństwa od małego Jezusa i  tego aby codziennie twoje serce było takim małym Betlejem gdzie na świat przychodzi Syn Boży.

Życzy Asia

ps. Do życzeń dołączam mały upominek muzyczny :)

Następny artykuł

Leave a Reply