LOADING

Type to search

Niepełnosprawne dzieci z Warszawy po raz pierwszy spędzą Wielkanoc w Lourdes.

Niepełnosprawne dzieci z Warszawy po raz pierwszy spędzą Wielkanoc w Lourdes.

zafor hasan 10 maja 2019
Share

W Niedzielę Wielkanocną czteroosobowa grupa dzieci w wieku 9-11 lat dołączy do polskich pielgrzymów wyjeżdżających już po raz piąty do Lourdes.

Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym wynikającą z zaburzeń autystycznych lub z zespołu Downa, uczęszczają do Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego z Piaseczna. Uczniom będą towarzyszyć mamy, ich terapeutka, również koordynator i jednocześnie jeden z założycieli fundacji HCPT w Polsce.

Pierwsza Warszawska grupa dołączy do pozostałych uczestników Pielgrzymki do Lourdes organizowanej już od 5 lat w Polsce przez fundację HCPT Polska. Cała tegoroczna grupa liczy około 70 osób, są to dzieci głównie z Krakowa i okolicznych miasteczek.

Pobyt w Lourdes trwa od 21 do 28 kwietnia. Codziennie pielgrzymi będą uczestniczyć we Mszy Świętej. Wraz z pielgrzymami z innych krajów dzieci wezmą udział w procesji z Najświętszym Sakramentem oraz w procesji ze światłami. – A kąpiel w wodzie z cudownego źródła, które Maryja wskazała Bernadecie w takcie objawień, to dla wszystkich niezapomniane i niezwykle wzruszające przeżyciewspomina koordynator wyjazdu Mateusz Marszalski.

W ramach przygotowań do wyjazdu organizowane są spotkania integracyjne, również zbierane są środki finansowe niezbędne do pokrycia kosztów wyjazdu dla dzieci. Koszt pielgrzymki dla jednego dziecka to ok 3000 zł. Taki sam jest koszt wyjazdu opiekuna dla dziecka. Potrzeba jest nadal duża i co raz bardziej pilna, w celu zebrania koniecznej sumy pieniędzy poszukiwani są ludzie dobrego serca, którzy zgodzą się opłacić pobyt choćby jednego dziecka, organizowane są liczne akcje charytatywne oraz zbiórki w kościołach.

Fundacja HCPT Polska jest częścią 60 – letniej rzymskokatolickiej fundacji HCPT z siedzibą w Rugby w Wielkiej Brytanii. Działa w Polsce od niedawna. Założycielem fundacji jest brat Michael Strode – mnich z zakonu cystersów – który zabrał pierwszą grupę na pielgrzymkę do Lourdes w 1956 roku. Jego zamysłem od samego początku było, by grupa była traktowana jak zwykli pielgrzymi – chciał, by uczestnicy zamiast w szpitalach przebywali w hotelach. Od tego czasu każdego roku HCPT organizuje tygodniową pielgrzymkę do Lourdes na Święta Wielkanocne dla ok. 2000 niepełnosprawnych, upośledzonych umysłowo, a także pochodzących z rozbitych rodzin dzieci z Wielkiej Brytanii, Słowacji, USA i Polski. Pielgrzymki odbywają się w niewielkich grupach, w których dzieciom towarzyszą doświadczeni wolontariusze, lekarze, pielęgniarki oraz księża. Wolontariusze mają za zadanie nie tylko pomagać w przemieszczaniu się, ale również umożliwić dzieciom pełne uczestnictwo w pielgrzymce i przewidzianych dla nich atrakcjach. Inicjatorem założenia fundacji HCPT w Polsce był Andrew Keogh. Fundacja ma swoją siedzibę w Krakowie. W 2014 roku, HCPT Polska po raz pierwszy zorganizowała pielgrzymkę do Lourdes. Strona fundacji w Polsce : http://hcptpolska.pl/

Możliwość wsparcia tego dzieła :

numer konta: PL 64 1050 1445 1000 0090 3049 1410;
EUR 41 1050 1445 1000 0090 3049 143

Kilka słów w Gościu Niedzielnym

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply