LOADING

Type to search

Share

Kazimierz Malski- krakowski malarz, rzeźbiarz i poeta          Jest człowiekiem skromnym, choć Stwórca obdarzył go niebywałym talentem – potrafi kamień zmienić w dowolną postać, a miedź, brąz czy drewno nauczyć pokory, zamykając w odpowiedniej formie. Dzieła, które wyszły spod jego rąk zdobią liczne świątynie, instytucje kultury i place miejskie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przez lata kreował ludzkie wyobrażenia, obdarzając wizerunkiem św. Rodzinę, cierpiącego Chrystusa czy świętych, którzy patronują wielu miejscowościom. Warto tu wspomnieć chociażby figurę św. Kingi w Starym Sączu, Pietę w Szczecinie czy  św. Jakuba w Brzesku. Teraz dłuto zamienił na pióro, by słowu nadać moc dziękczynienia.

 

Wydany niedawno debiutancki tomik wierszy krakowskiego rzeźbiarza i malarza Kazimierza Malskiego zatytułowany ,,Dziękczynienie” jest owocem wieloletnich zmagań artysty z własną wiarą, hołdem złożonym rodzinie, przyjaciołom i mentorom oraz podsumowaniem dotychczasowych osiągnięć artystycznych. Całość jest dedykowana Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji przypadającej w tym roku dziewiątej rocznicy narodzin dla Nieba. To pomysłowo zaprojektowane dzieło jest spotkaniem szeroko pojętej sztuki z materią słowa. Już wstępna lektura tomu pozwala stwierdzić, że to spójna i przemyślana struktura. Wśród utworów można znaleźć prócz ekfraz, litanie, pieśni i modlitwy o charakterze dziękczynnym oraz przemyślenia senilijne. Prostota przekazu i pełne uroku kompozycje poetyckie, bogato zilustrowane fotografiami rzeźb i obrazów sprawiają, że czytelnik jest pod wrażeniem, jeśli nie samej poezji to dzieł jej towarzyszących.

     ,,Umazany paletą farb/ ze stępionym dłutem do słów i kamienia/potykam się na ścieżce pamięci…” (,,Biografia” s.3)

Autor w subtelny, a zarazem obrazowy sposób obnaża przed czytelnikiem swój wewnętrzny świat, którego główne filary stanowią: wiara w Boga, miłość, rodzina i sztuka. Jego wiersze są naznaczone myślową precyzją, stąd być może ich skromna forma, ale i unikatowy charakter, ze względu na autentyzm przekazu i pozytywny ładunek emocjonalny, jaki ze sobą niosą. Nie brak w tej poezji franciszkańskiej fascynacji światem, bliskiej w swej prostej formie poetyce ks. Jana Twardowskiego oraz impresjonistycznych klimatów, skoncentrowanych na barwach uczuć, które w sposób klarowny składają się na poetycki pejzaż wewnętrzny ,,ja” lirycznego. Całość kompozycji dopełnia bogata grafika przedstawiająca dorobek rzeźbiarski i malarski artysty, który WARTO ZOBACZYĆ!

      Materiał poetycki w książce Kazimierza Malskiego został podzielony na cztery części.
Rozdział 1 jest kwintesencją wieloletniej fascynacji i wciąż dojrzewającej miłości do kobiety. Zatytułowany jest HANIA, gdyż muzą poety stała się ukochana żona i matka czwórki jego dzieci. Oto kilka wybranych fragmentów, na zachętę…

,,Twoim uśmiechem wyklejam wszystkie kartki kalendarza.
Tasiemką warg wiąże wszystkie moje kwiaty.

Jestem zazdrosny o białka Twoich oczu,
którymi rozjaśniasz krajobraz.

Twoje szare źrenice palą jesienne liście.
Czarny asfalt Twoich włosów przylepił mnie do Ciebie.”                                                                                                (,,Kartka z kalendarza” s. 15)                                                                                

Poeta Kazimierz Malski z żoną Hanną podczas promocji tomiku ,,Dziękczynienie" w Ropczycach. W tle popiersie Józefa Mehoffera jego autorstwa.

Poeta Kazimierz Malski z żoną Hanną podczas promocji tomiku ,,Dziękczynienie” w Ropczycach.                                    W tle popiersie Józefa Mehoffera jego autorstwa.

,,Gdy zapomnę o Tobie/ Ty mnie pamiętaj. (…) Gdy odpłynę ze szczęściem,/ czuwaj nad moim nieszczęściem./Kiedy zgubię godzinę,/ pamiętaj o moim istnieniu”.  (,,Testament” s.27 )

Trudno powstrzymać się w tym miejscu od komentarza: PANOWIE CZYTAJCIE I UCZCIE SIĘ! PANIE ROZKOSZUJCIE SIĘ SŁOWEM! Tu za każdym sformułowaniem kryją się: szacunek, podziw, ciągłe wzajemne odkrywanie siebie, a nieustająca wiara i pełna nadziei miłość umacniają i pogłębiają więzi damsko-męskie.

,,O gniazdo trzeba dbać,aby przetrwało na wieki…”

Kolejny rozdział jest sentymentalną podróżą w przeszłość. Tytułowy DOM ,,To warowny gród dziecinnych lat…”Przystanią życiową i twórczą dla artysty, po ukończeniu studiów na ASP stała się Wola Zachariaszowska pod Krakowem, chociaż urodził się i wychował w Ropczycach, które darzy ogromnym szacunkiem. To one są dla niego sielską przestrzenią, której mieszkańcy żyją w pełnej harmonii z naturą: ,,słońce po imieniu zna każdego,/ promieniem wita każdego z nas,/ nikomu nie żałuje swojego cienia.” (,,Powódź” s.31)

A malownicze, pełne kameralnego klimatu krajobrazy rodzinnego miasta ,,(…) uświęcone śpiewem dzwonów./ Pochylone zielonymi wzgórzami./ Schowane w szachownicy pól./  Posrebrzone rzeką (…)” przywodzą na myśl arkadię.Zgromadzone w tej części utwory, są wymownym głosem serca uświęcającym zarówno dom, jak i małą Ojczyznę poety wraz z jej dorobkiem kulturowym. Dlatego w tomiku możemy znaleźć m.in. wiersz i zdjęcie pomnika, dedykowane jego mentorowi i wychowawcy ks. Janowi Zwierzowi- postaci nietuzinkowej, której Ropczyce i Podkarpacie wiele zawdzięczają.

Każdy napotkany przez nas człowiek, chcąc czy nie, pozostawia po sobie pozytywny lub negatywny ślad, który nosimy w swej pamięci do końca swoich dni. Rozdział 3 PAMIĘĆ jest hołdem poetyckim złożonym przyjaciołom i znajomym autora, którzy odeszli z tego świata, pozostawiając mu po sobie wiele ciepłych wspomnień. Opisywanie ich byłoby w moim odczuciu profanacją tego, czym chce się z nami podzielić poeta. Ładunki emocjonalne poszczególnych wierszy są ze sobą nieporównywalne i w dużej mierze zależą od indywidualnego odbioru i wrażliwości czytelnika, dlatego zachęcam do lektury. Niech przemówi słowo!

,,Osiem tysięcy metrów
bliżej nieba
stanąłeś wysoko przy Bogu,
by być bliżej człowieka.
Grawitacja oszalała.
Odleciałeś płatkami śniegu,
zdobyłeś wszystkie szczyty
gór i serc.
Lodowiec świata
to Twoja ostatnia droga,
którą musisz

sam przejść.
Potem znowu pogadamy przy szklance studenckiej herbaty.”                                                                                                                                                   (,,Pamięci Maćka Berbeki” s.51)

Wszystkie opisywane przestrzenie życiowe artysty zostały naznaczone sacrum.
Ostatnia, 4 część poetyckich rozmyślań zatytułowana ,,SKUPIENIE” ma charakter błagalno-dziękczynny. Zawiera między innymi piękne w swej prostocie modlitwy, litanie i bezpośrednie prośby kierowane do Matki Bożej Ropczyckiej, która na stałe gości w sercu poety: ,,Matko moja! Jestem mocny Twoją siłą./ Radosny Twoim uśmiechem./ Napełniony Twoją miłością./ Pokrzepiony Twoim Synem.”  (,,Zawierzenie” s. 69)

Tomik ,,Dziękczynienie" K. Malskiego dostępny pod adresem: http://issuu.com/kmalski/docs/online_album/1

Tomik ,,Dziękczynienie” K. Malskiego dostępny pod adresem: http://issuu.com/kmalski/docs/online_album/1

DLACZEGO WARTO SIĘGNĄĆ PO TOMIK  ,,DZIĘKCZYNIENIE” I NA CZYM POLEGA JEGO MOC?

        Kwintesencją tomu jest tytułowe ,,Dziękczynienie”. Za co poeta dziękuje i w jaki sposób? Przekonajcie się sami! Dużym plusem tej książki jest jej dostępność w przestrzeniach Internetu. Wersja e-booka jest bezpłatnie oddana w ręce czytelnika pod adresem: http://issuu.com/kmalski/docs/online_album/1    

       Polecam poezję Kazimierza Malskiego nie tylko koneserom sztuki i miłośnikom literatury, ale wszystkim, którzy noszą w sobie żywą tęsknotę do miłych doznań estetycznych, a także ,,prostych polnych słów” odzwierciedlających rozterki i fascynacje współczesnego człowieka, chrześcijanina, ojca i męża, które być może staną się inspiracją do zajrzenia w głąb siebie i zmiany sposobu patrzenia na swój człowieczy los.

 

Źródło tekstów poetyckich:

K. Malski ,,Dziękczynienie”, Kraków 2014,[w:] http://issuu.com/kmalski/docs/online_album/1 dostęp w dniu 17.07.2014 r.

Źródło fotografii: K. Malski, Autorska strona internetowa: http://www.kazimierzmalski.pl/  

 

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, proszę  udostępnij go dalej. Ocena gwiazdkowa mile widziana. 

Tags:

You Might also Like

Leave a Reply

Related Stories