LOADING

Type to search

Share

– Nie spodziewałam się, że w czasach nazwanych „czasami pośpiechu”, grupa kobiet – żon i mam (często aktywnych też zawodowo) – znajdzie czas, by regularnie się spotykać na malowaniu figurek Matki Bożej – mówi Asia, architekt, matka dwójki dzieci.

– Spotkania Manufaktury – tak się nazywają warsztaty- zbliżają nas do czasów sprzed internetu i telewizji, kiedy kobiety spotykały się by wspólnie pracować, haftować, śmiać się i modlić – by po prostu: być razem, wspierać się, wzajemnie inspirować i dzielić dobrem. Jest to odpowiedź na potrzebę osobistych, głębokich relacji, które obecnie zastępowane są przez media społecznościowe, maile, SMS i komunikatory, a których pragnienie tkwi gdzieś głęboko w każdym człowieku.

– Dla mnie osobiście spotkania te są bardzo cenne – opowiada mi dalej Asia, skoncentrowana na malowaniu wizerunku Maryi w tonacji ochry. – Dzięki nim na nowo uczę się poznawać ludzi, czerpać z tego przyjemność i siłę. Po każdym naszym spotkaniu wychodzę zrelaksowana, z uczuciem spokoju i radości, z nową energią do działania i nowymi pomysłami. Są one dla mnie okazją do rozwijania twórczej pasji, do pogłębiania starych przyjaźni i zawiązywania nowych – dodaje.

Pobożność, piękno, odpoczynek, przyjaźń, pieniądze. Czy te słowa mają ze sobą wspólny mianownik? Zasadniczo nie widać bezpośredniej relacji między nimi. Pobożność kojarzy się z miłością do Boga, którą okazujemy poprzez dobre czyny i modlitwy. Piękno powoduje uczucie przyjemności, czegoś co cieszy mój wzrok. Odpoczynek to taka aktywność, która wymaga mniej wysiłku i która relaksuje. W ten sposób odzyskujemy siły, które straciłyśmy wykonując codzienną pracę. Przyjaźń to najcenniejszy skarb człowieka: to kochać, dzielić się, wspólnie planować…Pieniądze to coś niezbędnego aby żyć, poruszać się w dzisiejszym świecie, też aby czynić dobro. Kilka miesięcy temu spotkałam grupę kobiet, które łączy tych pięć idei. Ich inicjatywa – nadal w stadium początkowym – została nazwana „Manufaktura-mm”. Na czym polega?

Figurki Maryi aby pobożnie modlić się “z dobrym gustem”

Zacznę od końca. Weszłam do domu koleżanki i zauważyłam, że jest urządzony z gustem. Nie analizując szczegółów zwrócił moją uwagę dyskretny i piękny wizerunek Najświętszej Maryi Panny. Zapytałam: “Kupiłaś ją zagranicą, prawda?”. Odpowiedziała: “Nie, to prezent od mojej przyjaciółki na mój ślub, który był rok temu. Maluje takie figurki z grupą przyjaciół.”

Nie mogłam się oprzeć i poprosiłam o kontakt z artystką. Zadzwoniłam do niej i ustaliłam, że pokaże mi swoje dzieła sztuki.

Zaprosiła mnie na warsztaty. Przyjemny i elegancki dom. Ewa, właścicielka, zaprowadziła mnie do kuchni, gdzie zastałam około dziesięciu pań siedzących przy podłużnym, wielkim stole, większość młodych, które były w trakcie malowania figurek z alabastru.

Zainteresowałam się materiałem, który pokrywały farbami i powiedziały mi, że jest to ozdobny kamień wydobywany w hiszpańskich kamieniołomach. Kształty i modele figurek są piękne. Gdy się widzi pomalowane wizerunki, ma się ochotę na modlitwę Maryjną, na rozmowę z Nią czułymi słowami, chce się Ją pokazać przyjaciołom: Ona przyciąga do siebie.

Chciałam się dowiedzieć, skąd pochodzą te formy i powiedziały mi, że pewna hiszpańska artystka, Pilar, podróżując po wielu krajach Europy i innych krajach świata zgromadziła klasyczne, stare, artystyczne figury. Na ich podstawie wykonała modelowe odciski, aby odtworzyć je z alabastru. Wizerunki są włoskie, belgijskie, francuskie, hiszpańskie etc… Wytwarza się je w wytwórni alabastru na północy Hiszpanii i te kobiety sprowadzają je właśnie stamtąd.

Co to jest Manufaktura_mm?

Zapytałam Magdy i powiedziała, że grupa jest otwarta dla wszystkich, na początku uczestniczki nie znały się miedzy sobą, lecz obecnie można już odczuć, że są przyjaciółkami. Zazwyczaj jest ich około dziesięciu lub dwunastu.

“Mamy nasze reguły gry: celem jest rozpowszechnianie nabożeństwa do Najświętszej Maryi Panny, poprzez piękne wizerunki, które skłaniają do pobożności całe rodziny, dużych i małych. Na naszych warsztatach staramy się wnieść coś konstruktywnego i pozytywnego w rozmowach, czasami modlimy się na różańcu, czasami czytamy teksty z aktualnych dokumentów Papieża Franciszka, czasami wymieniamy się książkami, który spowodowały przemianę życia na lepsze, a wszystko to z dużą dawką dobrego humoru.”

Odpoczynek i przyjaźń

Dla osoby, która na co dzień pracuje w domu i zajmuje się małymi dziećmi ważne jest, aby mieć możliwość wyjścia, które odciąga od codzienności i rutyny. To zbieg okoliczności, że większość z nich wykazuje malarski talent. Anna, która pracuje prowadząc interesy, dzieli się: „Nie mam specjalnych umiejętności ale serce i chęci to jest to co zostaje na figurkach. Mam nadzieję, że komuś gdzieś kiedyś pozwolą na uspokojenie duszy, może modlitwę spokojną albo odczucie miłości niesionej przez moje malowanie. Ktoś kto kiedyś taką figurkę weźmie do ręki może poczuje tę siłę i moc Ducha Świętego, jak ja czuję, kiedy je maluje.”

Ten czas to również przypomnienie, że wszystko w życiu potrzebuje cierpliwości, pracy, wytrwałości w pokonywaniu słabości ale również znajdowanie radości w obcowaniu z pięknem – to lubię najbardziej… piękne figurki, piękne kolory, piękne kobiety, piękne miejsce itd. To wszystko pomaga w tworzeniu czegoś dobrego”.

„Jest to moment zapomnienia o stresie i koncentracji na czynności manualnej. Manufaktura_mm pomaga w odpoczynku i myślę, że matkom potrzebny jest taki czas, w którym naładują akumulatory by wrócić do swoich rodzin z większym entuzjazmem i energią.” – mówi mi Magda, z zawodu architekt, matka czwórki dzieci.

A pieniądze?

Ostatnim aspektem Manufaktury_mm jest dążenie, aby produkt końcowy był piękny i na wysokim poziomie artystycznym. Zaczęłyśmy prosić osoby, które chcą zakupić figurkę, o datki. Nie można powiedzieć by był to handel. To ofiarowanie czegoś unikatowego za dar pieniężny. Te dary przeznaczone są na inicjatywy ewangelizacyjne: od  pomagania dziewczynom w opłaceniu rekolekcji aż do wydruku materiałów dla młodzieży, która pragnie się formować, współpraca z ośrodkami promującymi apostolstwo świeckich etc.

“Jesteśmy szczęśliwe z tej współpracy, gdyż dzięki niej mamy pewność, że niektóre projekty apostolskie nie zostaną przerwane z powodu braku pieniędzy. Wiemy na przykład, że nie jest łatwo prosić o datki na te cele. Dlatego, jeśli ofiarujemy w prezencie komuś figurkę Maryi, doświadczenie wskazuje, że ludzie chętnie współpracują” – mówi nam Ewa.

Udało się!

Miałam wrażenie, że poznałam wspaniałe osoby, zwyczajne na pierwszy rzut oka a wyjątkowe, gdy się do nich zbliżasz. Widzi się, że są łagodne, wypoczęte i zadowolone z przyczyniania się do celu, który przekracza doraźne sprawy. Widzę dzięki nim, że koncepcja pobożności, piękna, odpoczynku, przyjaźni i pieniędzy są możliwe do połączenia i urzeczywistnienia.

Więcej informacji na Facebook ‘u Manufaktura_mm

Carmen López Marin

Warszawa 8 marca 2019

1 Komentarzy

  1. Pingback: keto caramel

Leave a Reply