LOADING

Type to search

Luksus w wielkim mieście…Dzień jak co dzień?

zafor hasan 12 sierpnia 2014
Share

Wrocław. 632432 mieszkańców (źródło: Wikipedia). Nie licząc studentów i przyjezdnych niezameldowanych. Aż 9 centrów handlowych!

I to właśnie tu w Galerii Dominikańskiej…

 

Jpeg

 

…przegląda się jak w lustrze Kościół św. Wojciecha, zapraszając do środka. Centrum Wrocławia. Wakacje. Dzień powszedni. Msza poranna. Efekt?

 

Jpeg

Szok! Czegoś takiego się nie spodziewałam! Przeszywająca pustka. Co to ma być? Korepetycje? Zapytała mała panika, która mimo wczesnej pory właśnie się przebudziła we mnie i dusząc za gardło spowodowała, że z kolei ja wyglądałam jak mały głód. Co prawda wiem, że „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich”, ale bez przesady! Nikt nie mówił, że tych dwóch to ja i ksiądz! Dialog jeden do jeden? Jakoś dziwnie…Z tego wszystkiego zaczynam się zastanawiać czy ja w ogóle pamiętam co i kiedy się odpowiada w trakcie mszy. Przecież co innego jak uczestniczę w obrzędach liturgii z ludźmi, a co innego sama… No właśnie CO innego? Jaka jest moja świadomość? Przecież Eucharystia to NIE słuchanie czy oglądanie bajki „stoliczku nakryj się”.
Czy nie lecę czasem z autopilota? Oglądam rytuał czy w pełni uczestniczę w spotkaniu? Zawsze? A teraz co?

Jeśli byłyby to zajęcia na uczelni to by pewnie przenieśli. Wycieczka szkolna by się nie odbyła. Koncert by odwołali. Występ w teatrze to samo. Godziny otwarcia sklepów by zmienili. Przecież dla jednej osoby by się nie opłacało!
Co innego z Eucharystią. Wiem, że się odbędzie. Wbrew logice ekonomii. Niezależnie od wszystkiego. Nawet dla jednej osoby…

Wiać? Zostać? I gdzie jest ktokolwiek z tego ponad sześciuset tysięcznego miasta? Chociaż jakiś turysta? No gdzie? Gdzie są Ci wszyscy ludzie?!

 

Jpeg

 

A Ci „wszyscy” ludzie są w kaplicy spowiedzi, bo jednak tam odbywa się msza. Około 30 osób.  Mało? Sumując wszystkie msze święte we Wrocławiu (->luksus w wielkim mieście), te w całej Polsce, te w Europie i na pozostałych kontynentach świata, które właśnie się dzieją, to wymazuje z pewnością poczucie wyalienowania.
Intrygująca różnorodność uczestnicząca w jednym  spotkaniu. I to uczestnicząca czynnie. A tu czytanie i psalm odśpiewany nie przez ministranta tylko człowieka z ludu (bo tak dla przypomnienia kobieta to też człowiek :).

Eucharystia kończy się znakiem krzyża. A ja mam świadomość, że tak naprawdę ten znak krzyża rozpoczyna gdzieś kolejną mszę. Eucharystyczny constans. I co dalej?

 

 

Jpeg

 

Zostaję jeszcze na chwilę. W końcu mam ten luksus. Żeby tu wejść nie potrzebowałam wnosić opłaty wpisowej ani kaucji zwrotnej. Żadnych na siłę podpisywanych programów lojalnościowych. Dostępność za darmo, choć inni chrześcijanie oddają za to spotkanie życie. A ja ot tak mogę sobie przyjść kiedy chcę. Uczestniczyć w sakramencie Eucharystii kiedy mi pasuje. Wnioski?

 

Jpeg

 

Kościół to nie instytucja, ale przestrzeń otwarta i czekająca na spotkanie. Nawet w tak „wyświechtanym” co święta filmie,”Home alone”, mały Kevin instynktownie idzie sobie po prostu do kościoła. Do miejsca spotkania człowieka z człowiekiem.

 

 

Tu, gdzie nie tylko możesz się pomodlić, posłuchać, ale przede wszystkim też pobyć. Nie jak „w gościach”, ale jak u siebie, w domu. Odpocząć. Pomyśleć. Napisać artykuł na bloga ;) I co jeszcze?

 

Jpeg

 

Odetchnąć pełną akceptacją i zrozumieniem. Spotkać siebie, ludzi. Boga nie tylko w tabernakulum czy w monstrancji. Ale spotkać Go właśnie w sobie i w ludziach.

Czy przyjmuję ten luksus dostępności kościoła jako standard? Czy dostrzegam jako dar? Czy czuję głód Eucharystii czy nic nie czuję po życiowych niestrawnościach? Czy Eucharystyczna pełnia przeżyć ma odzwierciedlenie w codziennych relacjach i w sensownie zrównoważonym dniu?

…I to właśnie tu w galerii świata przegląda się jak w lustrze …grób, zapraszając do środka. W centrum życia. Czeka otwarty od rana na spotkanie. Grób, który potrzebuje Ciebie, żeby stać się domem. Kościołem.

 

 

 

 

 

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Leave a Reply