LOADING

Type to search

Luba. Moja starsza siostra w wierze

zafor hasan 17 stycznia 2014
Share

Czasem się zastanawiam, kim ona była? Może to o niej jest ten fragment wspomnień Marka Edelmana? „Zobaczyłem Złotogórskiego. To był wielki chłop. (…) Na jego ramieniu leżała może siedemnastoletnia mała dziewczynka o blond włosach. Spała wtulona w niego, a na jej twarzy malował się błogi uśmiech i spokój. Po kilku dniach wpadli w łapance i wywieźli ich do Treblinki”.

Albo była sześcioletnią córeczką z opowieści Antoniego Szymańskiego? „Pewien ojciec dwojga dzieci (…), którego żona była już dawniej wywieziona, miał wolną drogę do życia, ale bez dzieci. Zostawił je na środku ulicy i wszedł do owej bramy. Trzeba było słyszeć głos starszej córeczki: Tatusiu. Nie zapomnę”.

A może była matką z opowieści Henryka Rudzkiego? „Wielu Żydom udało się przetrwać „kocioł” w ukryciu. Wśród nich była matka z sześcioletnią córką, których ani imion, ani nazwisk nie znamy. Gdy po zakończeniu selekcji wyszły z ukrycia, złapał je żydowski policjant i chciał zaciągnąć na Umschlagplatz. Matka broniła się. (…) Widząc, że nie da rady kobiecie, porwał dziewczynkę. Matka poszła za nią prosto na Umschlagplatz”.

Kim byłą Luba? Nie wiem. Mam tylko cichą nadzieję, że doświadczyła miłości. Niezauważalnie, przez te miesiące, stała się moją starszą siostrą w wierze. Czasem się zastanawiam nad jej życiem. Czy lubiła modlić się na babińcu? Czy miała kiedykolwiek taką sposobność? Jakie były jej marzenia? Czego najbardziej się bała podczas wojny? Za czym tęskniła? Czy śmiała się czasem? Czy ktoś otarł łzę z jej policzka? Czy lubiła śpiewać? Jak wyglądała? Nieskończenie wiele pytań.

Na żydowskich grobach można często odczytać napis. „Niech dusze ich będą związane w węzeł życia”. Czasem, podczas liturgii eucharystycznej, wspominam Lubę wraz z moimi bliskimi zmarłymi. Jak mówi jeden z midraszy – każda modlitwa to stwarzanie anioła, który oręduje przed Bogiem. On na pewno zna Lubę. Ona żyje wiecznie.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply