LOADING

Type to search

Kiedy jeść mięso w piątek?

zafor hasan 6 czerwca 2016
Share

Krótko, ale na dość istotny temat. Myślę, że dla wielu katolików w Polsce, którzy na serio traktują swoją wiarę i wierność przykazaniom kościelnym, sen z powiek spędza pytanie, czy i kiedy mogę zjeść przysłowiowego kotleta w piątek, a kiedy nie.

Zasada podana w Kodeksie Prawa Kanonicznego (kanon 1251) jest prosta, ale dla większości świeckich niejasna: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość.”

Wszystko pięknie, ale uroczystość w potocznym rozumieniu, a w myśl powyższego zapisu, to dwie różne kwestie. Rozumienie potoczne nie odróżnia, tak jak to czynią dokumenty kościelne święta od uroczystości. Są to dla nas po prostu synonimy, albo idąc skrótem myślowym, czerwone kartki w kalendarzu. Nie tak ma się sprawa w kalendarzu liturgicznym. Uroczystość jest wyższa rangą od święta, co w praktyce liturgicznej przejawia się tym, że w uroczystościach są 2 czytania w liturgii słowa, tak jak w niedzielę (a w święta jedno, jak w dni powszednie), śpiewa się hymn Chwała. Podobnie różnice widać w modlitwie brewiarzowej z uroczystości (gdzie używa się tekstów własnych i sprawuje I nieszpory) i święta (gdzie z reguły jest część tekstów własnych i część wspólnych oraz brak I nieszporów). Z uroczystości, ponieważ wspominają ważne wydarzenia z życia Jezusa lub Maryi, nie można zrezygnować i w najgorszym wypadku, gdy zbiegają się z ważniejszymi uroczystościami, jak np. Triduum Paschalne, przenosi się je na inny dzień (tak było w tym roku z Zwiastowaniem Pańskim, które normalnie wypadłoby w Wielki Piątek). Świąt ten przepis już nie dotyczy.

grill-1340231

Aby ułatwić życie większości świeckich katolików, pozwoliłem więc sobie w tym krótkim wpisie, wymienić wszystkie uroczystości ruchome w Kościele katolickim w Polsce, pomijając jedynie te, które są uroczystościami kościołów lokalnych. Warto co roku zaznaczyć sobie w kalendarzu te piątki, kiedy wypada jedna z podanych niżej uroczystości i nie kłopotać się tym, czy mogę, czy nie mogę jeść mięsa, tylko śmiało i z odwagą pozwolić sobie na schabowego.

Uroczystości ruchome wg kalendarza liturgicznego dla diecezji polskich:

Styczeń: 01.I – uroczystość Bożej Rodzicielki Maryi, koniec oktawy świąt Narodzenia Pańskiego; 06.I – uroczystość Objawienia Pańskiego
Marzec: 19.III- św. Józefa, oblubieńca N.M.P.; 25.III- Zwiastowanie N.M.P.
Kwiecień: 23.IV- św. Wojciecha, głównego patrona Polski
Maj: 03.V- N.M.P. Królowej Polski; 08.V- św. Stanisława, głównego patrona Polski
Czerwiec: 24.VI- narodzenie św. Jana Chrzciciela; 29.VI- św. apostołów Piotra i Pawła
Sierpień: 15.VIII- Wniebowzięcie N.M.P.; 26.VIII- M.B. Częstochowskiej
Listopad: 01.XI- uroczystość Wszystkich Świętych
Grudzień: 08.XII- Niepokalanego Poczęcia N.M.P.; 25.XII- Narodzenie Pańskie0
Inne: piątek w oktawie Wielkanocy; piątek po drugiej niedzieli po Zesłaniu Ducha św., czyli uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

2 Komentarzy

  1. Pingback: keto breakfasts

Leave a Reply

Related Stories