LOADING

Type to search

Katolicyzm na opak

zafor hasan 24 listopada 2014
Share

W dodatku „Rzeczpospolitej” Plus Minus idzie „nowe”. W wywiadzie z Roberto de Matteim, założycielem stowarzyszenia katolików świeckich w obronie cywilizacji chrześcijańskiej przeczytamy m.in., że  „Katolicki polityk powinien stosować się do zasady, że można tolerować zło, jakiego dopuścili się inni, ale sam nie może popierać zła. Kiedy więc dochodzi do głosowania nad konkretna ustawą, a ta ustawa nie zgadza się z zasadami moralności katolickiej, katolicki deputowany nie powinien za tą ustawą głosować”. Dokładnie inaczej niż nauczał św. Jan Paweł II.

126302220_3d7856dc10_oW największym skrócie to nauczanie brzmi tak: Katolicki polityk powinien dać świadectwo prawdzie i swoim przekonaniom np. jeśli chodzi o świętość i nienaruszalność ludzkiego życia. Jeśli nie jest możliwe uchwalenie ustawy całkowicie zabraniającej aborcji, to powinien głosować za taką jej wersją, która proceder zabijania poczętych dzieci maksymalnie ogranicza. Jest to bowiem krok niewystarczający, ale krok w dobrym kierunku.

Nowa Ewangelia ?

Kolejny cytat z wywiadu: „… Kościół powinien walczyć przeciwko swoim wrogom”, wprawdzie dodaje, że słowem i przykładem własnego życia, ale przy pomocy słowa też można zniszczyć bliźniego, jeśli zakłada się walkę z nim. Może jestem niedouczony, ale Jezus nieprzyjaciół każe kochać, a nie walczyć z nimi.

Nowe spojrzenie na Vaticanum II

I jeszcze jeden fragment: „Sobór Watykański II był błędem i miał katastrofalne skutki, a Kościół zamiast dialogować powinien walczyć” – to dalsze przemyślenia Mattei. Nie dziwi więc, że na ostatnie pytanie prowadzącego wywiad czy Papież Franciszek jest dobrym papieżem na trudne czasy pada zdecydowana odpowiedź – nie. Bez komentarza.

I już to znamy

Dokładnie pod szpaltami wywiadu felieton Ludwika Zdorta. Przybliża prostaczkom takim jak ja obraz Kościoła walczącego. Z ciekawszych myśli: „… a inne religie (relacja dawnego nauczania Kościoła) zostały stworzone przez Szatana po to aby odciągać ludzi od prawdziwej wiary”. Do tego nieco zawoalowana krytyka dialogu między religijnego prowadzonego przez św. Jana Pawła II.

Byłoby dziwne gdyby brakło chociażby krótkiej negatywnej wzmianki o ks. Lemańskim. W tym samym numerze artykuł o wielce znaczącym tytule:” Obrządek lemanicki” a w nim precyzyjne zarzuty pod adresem kapłana zaczynające się od słów:” ludzie mówią”. Ks. Lemański ponoć podzielił swoją parafię bardziej niż komuniści. Jakoś autorzy tego artykułu nie zauważyli, że przy głębokim uznaniu ich gazety, ktoś inny głęboko i z premedytacją podzielił już nie tylko małą w końcu miejscowość, ale całą Polskę. A jeśli chodzi o „ludzie mówią” to ja też słyszałem, że ludzie (inni oczywiście niż rozmówcy autorów) mówią, że niektórym niechęć do ks. Lemańskiego i im podobnych, zaczyna uszczuplać im zasób szarych komórek.

Ale Plus Minus czytać warto.

Tags:

You Might also Like

1 Komentarzy

  1. erfelek haberler 2 maja 2022

    thanks

    Odpowiedz

Leave a Reply