LOADING

Type to search

Katolicki savoir-vivre

13 lipca 2015
Share

Każda Msza Święta ‹to ta sama noc› Bożego Narodzenia, to ten sam wieczernik, ten sam krzyż, ten sam pusty grób Jezusa Zmartwychwstałego”

indeksMianem savoir-vivre określa się zbiór zasad właściwego zachowania się i postępowania. Określony kanon zachowań nie dotyczy jednak tylko i wyłącznie życia codziennego, ale ma również istotne znaczenie w liturgii Kościoła. To, czy potrafimy w danej sytuacji odpowiednio się zachować, świadczy przede wszystkim o naszej kulturze oraz szacunku do ludzi, z którymi się spotykamy, a także miejsc, w których przebywamy. Myślę więc, że zawsze warto poszerzać swoją wiedzę na ten temat. 

Dla większości współczesnych katolików Msza Święta kojarzy się jedynie ze żmudnym, niedzielnym obowiązkiem. Przychodzimy do Kościoła, stajemy gdzieś w kącie, niby słuchamy tego co mówi ksiądz, a tak naprawdę myślami jesteśmy gdzieś daleko. Główną przyczyną tego jest to, iż coraz mniej osób ma świadomość znaczenia wypowiadanych podczas Eucharystii słów i wykonywanych podczas niej gestów. Ja osobiście często spotykam się ze stwierdzeniami typu: „Msza Święta jest nudna”, „co tydzień to samo”, „nic ciekawego się nie dzieje”. W pewnym sensie rozumiem osoby, które tak twierdzą, ponieważ i ja kiedyś tak uważałam. Jednak, gdy w końcu zdamy sobie sprawę z tego, co dzieje się na Ołtarzu i uświadomimy sobie, iż Ofiara Kalwarii, którą złożył Jezus dwa tysiące lat, odnawia się na naszych oczach na każdej Mszy świętej, to uczestnictwo w niej nigdy już nie będzie dla nas nudne. A z pomocą w odkryciu tego przychodzi Wojciech Jaroń w swojej książce „Katolicki savoir-vivre”.

W swojej publikacji autor rozbiera na czynniki pierwsze i omawia wers po wersie poszczególne elementy Mszy Świętej. W prosty i zrozumiały sposób tłumaczy, czym jest każda Eucharystia, szczegółowo omawia znaczenie każdego znaku i gestu liturgicznego oraz wyjaśnia, jak prawidłowo wykonywać je i przeżywać. Jak się okazuje, podczas liturgii nic nie dzieje się bez przyczyny. To, że ksiądz ubrany jest tak, a nie inaczej. To, że w danym momencie stoimy, a w innym siedzimy. To, że na ołtarzu stoi określona ilość świec – to wszystko ma swój ukryty sens i znaczenie i w bezpośredni sposób odnosi się do Chrystusa i Jego zbawczej męki. 

Po skończonej lekturze śmiało mogę napisać, iż „Katolicki savoir-vivre” to kompendium wiedzy na temat znaczenia i przeżywania Eucharystii w pigułce. Zdecydowanie powinien po niego sięgnąć każdy, kto chce lepiej poznać i zrozumieć Mszę Świętą oraz bardziej świadomie i owocnie w niej uczestniczyć, ale nie tylko. Ja pomimo tego, że obracam się w kościółkowym świecie na co dzień i nic, co kościelnie, nie jest mi obce, dowiedziałam się z tej publikacji wielu ciekawych i interesujących rzeczy, a jej lektura okazała się dla mnie wartościowym przeżyciem. Rozbroił mnie zwłaszcza podrozdział „Początkowe obserwancie”, w którym autor z humorem prezentuje spektrum różnorodnych ludzkich zachowań po wejściu do Świątyni. Myślę, że każdy z nas bez problemu odnajdzie się w jednym z nich. Ponadto w publikacji na szczególną uwagę zasługują krótkie podsumowania po omówieniu każdej części Mszy Świętej, które ułatwiają przyswojenie przeczytanej treści oraz wyróżnione w ramkach ważniejsze cytaty, które podpowiadają, na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę. 

„Katolicki savoir-vivre” to zdecydowanie jedna z tych książek, które powinny znaleźć się na półce każdego katolika i do których zawsze warto wracać. Gorąco polecam!

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply