LOADING

Type to search

Ja też jestem człowiekiem

zafor hasan 10 maja 2015
Share

Kiedy Piotr wchodził, Korneliusz wyszedł mu na spotkanie, padł mu do nóg i oddał mu pokłon. Piotr podniósł go ze słowami: „Wstań, ja też jestem człowiekiem” (Dz 10, 25-26)

Vatican_StPaul_Statue

Świadomość bycia człowiekiem, jak każdy inny, daje wiele możliwości. Po pierwsze wiem, że mogę się mylić. A jeśli pomyłka jest częścią mego życia, to z tego wynika kolejna możliwość – mogę się uczyć. Nie będzie takiego momentu w moim życiu, żebym nie miał się czego uczyć. I nie chodzi tutaj tylko o naukę matematyki czy fizyki, ale też o naukę bycia człowiekiem, reagowania na różne sytuację, naukę wychowywania siebie.

Świadomość mojego człowieczeństwa nie pozwala mi zasiadać na tronie moralności. Na wydawanie jednoznacznych sądów na temat bliźnich i ich sposobu życia. Może mi się to nie podobać. Mogę być takiemu czy innemu zachowaniu przeciwny, ale nie mogę być przeciwny człowiekowi, tzn. nie mogę negować człowieka. Zbyt dużo otacza mnie postaw wykluczających innych, bym nie widział, że to nie jest postawa chrześcijańska.

Bycie człowiekiem to w końcu zadanie, które jest stale przede mną. To zaproszenie dane przez samego Boga to dobrego życia. Do kochania innych, do rozwijania siebie, do bycia pomocną dłonią dla potrzebujących. Po to mam swoje talenty, aby one pozwalały mi być szczęśliwym na ziemi, ale też pomagały innym ów szczęście osiągnąć. Piotr nie przyszedł do Korneliusza zjeść wystawnej kolacji i wysłuchać wierszyków na swoją cześć. Przyszedł, bo chciał dać im to, co sam otrzymał. Wiarę.

Mam wrażenie, że wielu ludzi kościoła – biskupów, czy księży – coraz częściej zapomina, że przed swoim kapłaństwem otrzymali zadanie człowieczeństwa. Bycie księdzem zamienili na bycie księciem. Służbę zamienili na bycie obsługiwanym. Poświęcenie dla innych zamienili na święcenie wszystkiego wokoło. Marny to widok, ale na szczęście nie jedyny. I w tym pokładam nadzieję, że pewnego dnia, ci księża, którzy chcą głosić Ewangelię a nie własne poglądy będą większością w Kościele. I wtedy tam znów to będzie kościół Jezusa Chrystusa.

Poprzedni artykuł

1 Komentarzy

  1. ciacho 12 maja 2015

    Bardzo dobre rozważania i sposób widzenia człowieczeństwa .

    Odpowiedz

Leave a Reply