LOADING

Type to search

Instruktorski Bal Niepodległości

zafor hasan 16 listopada 2018
Share

W całej Polsce, w okolicach 11 listopada 2018 roku, odbywały się rozmaite wydarzenia, mające na celu upamiętnienie i świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. W radosne obchody Święta Niepodległości włączyli się również harcerze z Warszawy i okolic. 10 listopada 2018 r., o godzinie 19.30, w Pałacu Kultury i Nauki, w wielkiej sali im. Stefana Starzyńskiego, rozpoczął się Instruktorski Bal Niepodległości. Było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ zgromadziło czynnie działających instruktorów (wraz z osobami towarzyszącymi) z czterech największych organizacji harcerskich, które działają w stolicy. Przybyło 365 osób, w tym 35% ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, 32% ze Związku Harcerstwa Polskiego, 25% ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” FSE oraz 8% ze Stowarzyszenia Harcerskiego. Instruktorzy byli przyjmowani na listę gości, zgodnie z kolejnością zgłoszeń (i niestety, dla wszystkich chętnych nie starczyło miejsc).

Goście zostali poproszeni o przybycie na bal w strojach wieczorowych lub strojach z epoki. Wiele osób swoim ubiorem starało się nawiązać do mody z czasów dwudziestolecia międzywojennego, co wprowadziło szczególny klimat balu. Organizatorzy zastrzegli, że podczas wydarzenia nie będzie można spożywać alkoholu. W założeniu bal miał być zwieńczeniem obchodów, związanych ze 100-leciem Niepodległości Polski i nawiązywał do radosnej atmosfery, która zapanowała wśród Polaków w momencie, gdy nasz kraj ponownie powrócił na mapę Europy.

Organizatorem Instruktorskiego Balu Niepodległości był Okrąg Mazowiecki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Nie było to pierwsze tego typu wydarzenie w tej organizacji. Sześć lat temu instruktor ZHR Jakub Nowak wymyślił koncepcję Balu Niepodległości, która miała nawiązywać do tradycji organizacji wystawnych bali z okazji najważniejszych wydarzeń państwowych oraz świętowania rocznic (np. odzyskania niepodległości) podczas dwudziestolecia międzywojennego. Bale od 2013 r. były organizowane przez Obwód Ursynów ZHR co rok. Dotychczas obywały się one w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie; przybywało na nie od 250 do 400 uczestników, wśród których byli instruktorzy, wędrownicy, drużynowi i harcerze starsi ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Tegoroczny, 6. już Bal Niepodległości był wyjątkowy z tego względu, że ZHR zaprosiło do świętowania również inne organizacje harcerskie. Głównym koordynatorem projektu w tym roku był również pwd. Jakub Nowak. Impreza nabrała rozmachu dzięki dofinansowaniu z funduszy M. St. Warszawy w ramach Programu „Młoda Warszawa. Miasto z klimatem dla młodych 2016-2020” oraz uzyskaniu potrzebnych środków od Ministerstwa Obrony Narodowej i Fundacji Action-Life. Dzięki władzom Warszawy organizatorzy otrzymali również bonifikatę na wynajem sali w Pałacu Kultury i Nauki. Uczestnicy mogli wziąć udział w wydarzeniu za darmo.

Goście tegorocznego Instruktorskiego Balu Niepodległości przy rejestracji otrzymywali kotylion oraz znaczek z napisem „Niepodległa”. Wszyscy mogli częstować się pysznym jedzeniem, zapewnionym przez organizatorów.

Ważnym punktem programu balu był koncert członków zespołu De Press, którzy śpiewali o Żołnierzach Wyklętych. Przed rozpoczęciem koncertu głos zabrali: hm. Paweł Zarzycki (były Naczelnik Harcerzy ZHR, inicjator i organizator koncertu), p. Sławomir Frątczak (dyrektor Muzeum Katyńskiego) i p. Adam Borowski (działacz opozycji niepodległościowej w PRL, członek komitetu honorowego Fundacji „Łączka”, walczącej o odnalezienie i identyfikację ciał Żołnierzy Niezłomnych). Po koncercie wszyscy goście zostali zaproszeni do wspólnego, uroczystego odtańczenia poloneza. Następnie rozpoczęły się tańce na parkiecie.

Chętni mogli wziąć także udział w konkursie tanecznym oraz quizie historycznym. Nagrody (gry planszowe, nawiązujące do historii Polski, wydane przez IPN) były zapewnione dzięki wyżej wymienionym sponsorom. O północy wszyscy wspólnie i uroczyście odśpiewali 4 zwrotki Hymnu Narodowego. Instruktorzy aż do 3. nad ranem szaleli na parkiecie oraz prowadzili rozmowy w kuluarach.

Bal był wyjątkową okazją do nawiązania znajomości między organizacjami harcerskimi, które na co dzień pracują oddzielnie. Organizatorzy zapewnili dobrą zabawę, dzięki której w radosny sposób można było świętować tak ważną dla Polaków rocznicę w harcerskim gronie.

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

8 Komentarzy

  1. Pingback: tamoxifen cost
  2. Pingback: tizanidine
  3. Pingback: molnupiravir
  4. Pingback: cheap clomid uk
  5. Pingback: tizanidine 20mg
  6. Pingback: clomid mexico

Leave a Reply