LOADING

Type to search

Inne królestwo

19 listopada 2020
Share

Ewangelia z dn.18.11.2020.

Łk 19, 11–28.

BLISKOŚĆ  KRÓLESTWA

Ponieważ Jezus był blisko Jeruzalem–w Jego otoczeniu pojawiły się spekulacje–iż zaraz objawi się Królestwo Boże…Przecież odpowiadając w innym miejscu [ Łk 17, 21] na pytanie faryzeuszy o termin i miejsce nadejścia tego królestwa—wyjaśnił, że “królestwo Boże pośród was jest” i to właśnie w Jego osobie, a gdy będzie już blisko Jerozolimy—Jego uczniowie obwołają Go «Królem» [ Łk 19, 38].

Równocześnie jednak–wbrew temu, czego spodziewają się ludzie–zostanie On ukrzyżowany i to ukrzyżowany jako «Król»(żydowski). Mieszkańcy Jerozolimy wciąż wierzyli, iż Jezus ich “wyzwoli” spod jarzma rzymskiego już teraz i zatriumfuje sprawiedliwość oraz pokój. Jednak Zbawiciel ma do wykonania inną misję i dopiero przy Swoim powtórnym przyjściu “ogłosi” Królestwo Niebieskie. Zresztą Chrystus–również po Zmartwychwstaniu–powiedział apostołom, że „pełnia Królestwa nadejdzie dopiero w przyszłości” [Dz 1, 6–7]…

Zanim Jezus powróci—musi najpierw wstąpić do Nieba. Natomiast w czasie–pomiędzy Jego Wniebowstąpieniem a Paruzją–Jego apostołowie mają być świadkami i głosicielami Dobrej Nowiny [Dz 1, 7–11].

Tymi «apostołami» jesteśmy również my—o ile podążamy za Jezusem…

W dalszej części przypowieści «O powracającym królu» Jezus jakby wplata tutaj inną przypowieść “o minach”. Nawiązuje ona w pewnym sensie do tekstu u św.Mateusza [Mt 25, 14–30], czyli przypowieści «O talentach». Komentarz do tej Ewangelii można znaleźć tutaj:

“Skarby do podziału”

W końcowej części Ewangelii wg św.Łukasza Jezus mówi o konsekwencjach odrzucenia Go—jako Króla, które nie są niestety “wesołe”…

Parafrazując słowa Jezusa z tej Ewangelii trzeba zadać sobie pytanie: „Kiedy Zbawiciel powtórnie przyjdzie—to co na ziemi zastanie”?

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply