LOADING

Type to search

In vitro i zespół zamknięcia. Opowieść o Izaaku.

Magdalena Pawlica 21 stycznia 2016
Share
SACRUM – Most – Tam gdzie zaczyna i kończy się życie.

Życie ludzkie zaczyna się, gdy komórka jajowa łączy się z plemnikiem. Matematycznie można to zapisać I + I = I. Gdy poczynają się bliźnięta jednojajowe I + I = I … / II = II. Bliźniacy dwujajowi, tak jak u patriarchy Izaaka to I + I + I + I = II. Bliźnięta syjamskie I + I = ? Tajemnica początku życia… Algebra jest tu bezradna czy bezduszna?
2•(22 chromosomy) + chromosom X + chromosom X = dziewczynka.
22 chromosomy + 22 chromosomy + chromosom X + chromosom Y = chłopczyk.
2•(22 chromosomy) + 1 chromosom 21 + chromosom X + chromosom X = dziewczynka z Zespołem Downa… Bezradna…
In vitro eksperymentuje kosztem życia. NaProTechnology szuka życia. Aborcja zabija życie. Adopcja opiekuje się życiem. Antykoncepcja unika życia. Płodność pomnaża życie. Bezpłodność tęskni za życiem. Trudne sprawy na starcie życia wpływające na całe życie…. Zdarza się, że to życie kończy się w tzw. zespole zamknięcia, do którego może dojść z powodu udaru niedokrwiennego tętnicy podstawnej mózgu. Uszkodzeniu ulega drugie piętro pnia mózgu – most. W przeciwieństwie do stanu wegetatywnego chory jest świadomy, może myśleć, ale będąc całkowicie sparaliżowany może tylko mrugać i poruszać oczami i tylko w taki sposób komunikować się ze światem. Zamrożony zarodek, uwięziony w probówce to swego rodzaju też zespół zamknięcia. Stan zawieszenia między życiem, a śmiercią. Niemy krzyk: RATUNKU!

 

 Izaaka ofiara
PROFANUM – Opowieść o Izaaku.
Był pierwszym, prawowitym synem Abrahama, od którego wszystko się zaczęło w historii zbawienia. Samo jego narodzenie, odwleczone w czasie, można powiedzieć odwleczone do granic możliwości. Abram był płodny o czym świadczy, że miał syna z niewolnicą Hagar, a także dzieci po śmierci Sary. W tym małżeństwie, w którym w starszym wieku począł się Izaak to Sara była niepłodna. Rozpaczliwe próby zajścia w ciążę spełzały na niczym. Po ludzku była niepłodna, nie mogła zajść w ciążę. Zaowocowało to po drodze „eksperymentowaniem” z płodnością, w której „narzędziem” była niewolnica Hagar. To nie była jednak ostateczność. Rodzące się życie to błogosławieństwo, usunięcie przekleństwa PUSTKI.
Sara rodzi Izaaka, karmi go piersią, gdy mówiąc eufemistycznie jest już dojrzałą kobietą. Mija kilka lat, życie rodzinne upływa w spokoju, aż tu nagle … wyrasta spod ziemi złowrogo brzmiąca góra – Moria. Życie Izaaka ma skończyć się na tej górze zanim na dobre się rozpoczęło? Wiemy co się wydarzyło. Izaak dostał jakby drugie życie, nową szansę, zmartwychwstał. Co czuł widząc swego tatę chcącego go zabić, kiedy związany leżał i patrzył na nóż, który trzymał jego ojciec? Mógł go znienawidzić, a razem z nim Boga Abrahama. Nie stało się to jednak. Życie zostało obronione. Most między życiem, a śmiercią nie został spalony. To obraz mówiący także współczesnym o zakazie podnoszenia ręki na swoje dzieci (czyt. aborcja). Bóg Abrahama i Bóg Izaaka jest Bogiem miłującym życie.
Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Leave a Reply