LOADING

Type to search

Gdy Pan mówi do serca

18 marca 2015
Share

„Zawsze cię prowadziłem i moja niewidzialna ręka podtrzymywała cię i często, bez twojej wiedzy, nie pozwalał ci upaść. Obdarzaj mnie bezgranicznym zaufaniem, z wielką pokorą i świadomością własnej słabości oraz wiarą w moją moc”

Książeczka „Gdy Pan mówi do serca” to zbiór króciutkich rozważań autorstwa francuskiego księdza, Gastona Co33ca332e6bb717f61e3f179f49161e74urtois. To, co wyróżnia tę publikację spośród licznych książek religijnych i to, co jest w niej najistotniejsze, to to, iż słowa w niej zawarte nie zostały wymyślone przez autora. Ksiądz Courtois przelał na papier jedynie to, co usłyszał w swoim sercu podczas modlitwy z Bogiem lub medytacji Pisma Świętego. Swoimi zapiskami postanowił podzielić się z innymi ludźmi, aby i oni w codziennym kontakcie ze Stwórcą mogli odnaleźć sens swojego życia i nową nadzieję na lepsze jutro. Rozważania te po raz pierwszy ujrzały światło dzienne niespełna 40 lat temu, po śmierci autora i choć od ich wydania minęło już sporo czasu, to jednak cały czas cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród wiernych na całym świecie, a dzięki wydawnictwu Promic mają okazję trafić również do rąk polskich czytelników. Ktoś może zapytać: “Co stoi za przyczyną tak dużej popularności na pozór zwykłej książeczki religijnej?” Odpowiedź jest prosta – ich narratorem jest sam Jezus, a Jego słowa skierowane są bezpośrednio do czytelnika. Dzięki temu podczas lektury ma się uczucie, iż Chrystus mówi do nas osobiście, a Jego słowa trafiają bezpośrednio do serca odbiorcy. 

„Gdyby dusze bardziej Mi ufały i obdarzały pełną szacunku głęboką miłością, o ileż wyraźniej czułyby, że im pomagam i że tak bardzo je kocham!”

Jezus, za pośrednictwem księdza Courtois, przypomina nam o tym, co w naszej wierze jest najistotniejsze, a o czym znaczna część współczesnych katolików zapomniała, a mianowicie o tym, iż jesteśmy kochani przez Niego bezwarunkową miłością i nikt, absolutnie nikt nie jest Mu obojętny. Chrystus oddał za nas swoje życie, abyśmy mogli z Nim dzielić radość wieczną. A wszystko to uczynił z czystej, bezinteresownej miłości. Bóg nie jest, jak uważa większość, bezlitosnym katem zsyłającym na świat kary i przekleństwa, albo odległą ideą, ale kochającym Ojcem, który chce dla swoich dzieci tylko tego, co najlepsze. Nasz Stwórca lubi, jak przychodzimy do Niego i opowiadamy Mu o wszystkich swoich troskach, problemach i zmartwieniach, ale nie tylko. On pragnie, aby każdy człowiek traktował Go jak najlepszego przyjaciela, któremu można zawsze zaufać, i który nigdy nie zawodzi, ponieważ zaplanował On swoją przyszłość razem z nami i nie wyobraża sobie, by kogoś z nas nie było razem z Nim w niebie. Bóg chce być z nami w każdej sytuacji naszego życia – zarówno wtedy, kiedy jest dobrze, jak również wtedy, kiedy mamy wrażanie, że świat odwrócił się do nas plecami. Jednak, aby mógł On działać, trzeba Go najpierw zaprosić do swojego życia i powierzyć Mu swoją przyszłość. I do tego właśnie zachęca Jezus na katarach tej książeczki. A to, czy Mu zaufany zależy już tylko od nas. 

„Patrz na Mnie ze świadomością, że Ja patrzę na ciebie i uśmiechaj się do Mnie całym sercem”

Pomimo tego, iż zapiski duchowe ks. Courtois powstały ponad pół wieku temu, to ich treść nie straciła na wartości i wciąż jest aktualna. Medytacje zawarte w książeczce są uniwersalne, na pewno więc każdy, niezależnie od stanu i wiedzy religijnej, znajdzie w nich coś dla siebie. Oczywiście zdaję sobie sprawę, iż nie wszyscy będą mieli ochotę sięgnąć po tę publikację, w końcu książki o tej tematyce nie cieszą się obecnie zbyt dużą popularnością. Myślę jednak, że nie warto z góry jej przekreślać, tylko dać jej szansę, ponieważ każdy, kto z wiarą i ufnością podejdzie do lektury tej pozycji, wcześniej czy później, będzie miał okazję przekonać się, iż słowa w niej zawarte mają moc przemienić ludzkie życie. Naprawdę! Książeczki nie warto też czytać od razu całej. Najlepiej codziennie wybrać sobie jeden krótki fragment i rozważać go w sowim sercu. Dopiero wtedy słowa w niej zawarte najpełniej do nas przemówią i będą wstanie wlać w nasze serce pokój i nadzieję. Publikacja ta może być również pomocna dla osób, które szukają inspiracji do codziennej medytacji.    

Książeczka „Gdy Pan mówi do serca” trafiła do mnie w odpowiednim momencie mojego życia. Jej lektura pozwoliła mi się wyciszyć i nabrać dystansu do codziennych spraw. Teraz, po skończonej lekturze, wiem, że zajmie ona szczególne miejsce w mojej biblioteczce i niejednokrotnie jeszcze do niej powrócę. Polecam ją wszystkim smutnym i zgnębionym na duszy oraz tym, którzy w codziennej pogoni za sukcesami, pragną na chwilę się zatrzymać i zastanowić się nad sensem swojego życia. 

„Bądź spokojny. Pomimo wstrząsów i nieprzewidzianych zdarzeń zachowaj w duszy pokój. Spokojnie przyjmuj to, co mam Ci do powiedzenia przez wydarzenia, które są moimi posłańcami, chociaż czasami bywają gwałtowne czy wręcz brutalne” 

Leave a Reply