LOADING

Type to search

Filipińskie diecezje wprowadzają zmiany na miarę franciszkowego Kościoła XXI wieku.

zafor hasan 15 marca 2019
Share

W filipińskich diecezjach rozpoczął się czas wielkich zmian. Zmian na które czekają także wierni w kościołach na całym świecie. Filipińscy biskupi właśnie ogłosili plan ich wdrażania.

Chrzciny, śluby, bierzmowania, pogrzeby oraz Msze za zmarłych od teraz nie będą już objęte systemem określonych opłat za niniejsze posługi. Wierni będą mogli za to składać tzw. ofiary „co łaska”, czyli dobrowolne kwoty na kościół. Pozornie mała ewolucja, to wielkie zmiany dla tysięcy wiernych, które będą systematycznie wprowadzane w kolejnych diecezjach aż do 2021 roku. Właśnie wtedy Kościół na Filipinach będzie obchodził 500. rocznicę chrześcijaństwa w swoim kraju.

Na szybką reakcję biskupów nie trzeba było długo czekać. Już po pierwszych informacjach o planowanych przemianach, pasterze kolejnych diecezji zaczęli je stopniowo wprowadzać. Jednym z zaangażowanym w zmiany filipińskiego kościoła jest bp Ruperto Santos z diecezji Balanga, który już teraz wydał rozporządzenie o zaniechaniu pobierania opłat od dnia 21 kwietnia b.r.

Tak piękną inicjatywą i szybką odezwą filipińscy biskupi podpisują się pod wezwaniem papieża Franciszka, który wielokrotnie prosił duszpasterzy, aby pamiętali, że sakramenty są darem Bożym, a zatem powinny być udzielane w sposób bezinteresowny. Łączą się z tym zamysłem również słowa Ojca Świętego wypowiedziane już na początku jego pontyfikatu, kiedy ogłosił, że pragnie „kościoła ubogiego dla ubogich”.

W wypowiedzi dla Agencji APTN biskupi podkreślili: „Mamy nadzieję, że będzie to zrozumiałe dla samych wiernych. Nie chodzi o myślenie, że można kupować sakramenty w Kościele, ale chodzi o wolność w przekazywaniu dobrowolnej ofiary „co łaska” na jego wsparcie”.

Z problemem opłat w poszczególnych parafiach zmagają się również wierni w Polsce i wielu innych krajach. Być może Filipy staną się globalnym przykładem do tworzenia kościoła według zamysłu papieża Franciszka, otwartego z posługą na wszystkich wiernych. Traktującego sakramenty jak dar, a nie produkt.

Wdrażanie filipińskiego planu udzielania sakramentów, znacząco zmieniłoby oblicze współczesnej instytucji Kościoła. Zachęca do tego biskupów z całego świata ks. Roy Bellen z wydziału komunikacji archidiecezji manilskiej licząc, że taka świeżość w kościele „stanie się wskaźnikiem zmiany sposobu myślenia wiernych, którzy zechcą raczej utrzymywać Kościół niż myśleć, że mogą kupować sakramenty”.

źródło: KAI/PAP/APTN

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply