LOADING

Type to search

Dziennik

4 marca 2015
Share

„To jest ta trudność dzisiejszych czasów: ideały, marzenia, piękne oczekiwania jeszcze się nie zdążą rozwinąć, a już zostają trafione i totalnie zniszczone przez najbardziej przerażającą rzeczywistość”

Frank_Dziennik_okl_500pcxKsiążek na temat II wojny światowej czy Holokaustu napisano wiele. Jedną z nich jest „Dziennik” autorstwa trzynastoletniej żydówki, Anne Frank. Został on po raz pierwszy opublikowany w 1947 roku przez ojca autorki – Otto Franka, założyciela Fundacji im. Anny Frank, która od ponad 50 lat angażuje się w działania na rzecz praw dzieci, ich edukacji i ograniczania ubóstwa na całym świecie. Zapiski nastoletniej dziewczynki od lat cieszą się niesłabnąca popularnością wśród czytelników w różnym wieku, zostały nawet okrzyknięte jedną z najważniejszych książek XX wieku. Na jej podstawie w 1955 roku powstała sztuka teatralna „Pamiętnik Anny Frank”, a następnie 1959 roku film o tym samym tytule, w reżyserii Georg’a Stevensa. 

Anne Frank urodziła się 12 czerwca 1929 roku we Frankfurcie nad Menem, jako druga córka Otto i Edith Frank – liberalnych Żydów od pokoleń mieszkających w Niemczech. W roku 1933, w momencie przejęcia władzy przez Hitlera, przeczuwając zbliżające się niebezpieczeństwo całą rodziną wyemigrowali do Amsterdamu w Holandii. Autorkę „Dziennika” poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin, kiedy to w prezencie od rodziców otrzymuje niepozorny zeszyt, który w krótkim czasie staje się jej osobistym pamiętnikiem i powiernikiem. Anne swój dziennik prowadzi w formie listów, pisanych do wyimaginowanej przyjaciółki Kitty. Na początku w skrócie opisuje swoją klasę, rodzinę, a także dotychczasowe życie. Z kart jej pamiętnika wyłania się obraz pogodnej i radosnej dziewczynki, wiodącej proste, acz szczęśliwe życie. Jednak wszystko ulega diametralnej zmianie w pewien ciepły, lipcowy dzień, a dokładnie 9 lipca 1942 roku, kiedy to wraz z najbliższymi zostaje zmuszona do ucieczki i ukrycia się w tajnej Oficynie, znajdującej się w budynku przedsiębiorstwa, w którym na co dzień pracował jej ojciec – miejscu, o którym istnieniu wiedzą tylko wtajemniczeni. Wraz z rodziną Franków do sekretnej kryjówki wprowadzają się państwo van Pels wraz z nastoletnim synem, Peterem oraz kilka miesięcy później Albert Dussel. W zamknięciu przyjdzie im żyć ponad dwa lata, a ich jedynym łącznikiem ze światem będzie radio i garstka przyjaciół, zapewniająca im podstawowe potrzeby żywnościowe. W tym czasie Anne spisuje swoje wspomnienia i przemyślenia na temat diametralnej sytuacji, w której znalazła się ona sama i jej najbliżsi. Ostatni jej wpis datowany jest na dzień 01.08.1944 r. Trzy dni później ich kryjówka zostaje zdemaskowana, a Anne wraz ze starszą siostra, Margot, zostają wywiezione do obozu koncentracyjnego Bergen-Belden, z którego niestety nie ujdą z życiem… 

„Dziennik” Anne Frank to zdecydowanie jedna z tych książek, które po skończonej lekturze na długo pozostają w czytelniku i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Pozycji tej nie da się tak po prostu odłożyć na półkę i przejść nad nią do porządku dziennego – ja przynajmniej nie potrafię. Opisane w niej wydarzenia zmuszają do refleksji nad minionymi wydarzeniami i docenienia tego, co się posiada, a przede wszystkim możliwości życia w wolnym kraju, bez nieustannego lęku o swoje życie, bez wybuchów i strzałów za oknem. Dziewczynka nie koloryzuje swojej opowieści. Z rozbrajająca szczerością i bez zbędnego patosu opowiada o trudnych warunkach, w jakich przyszło jej żyć. Dzięki zapiskom, które prowadziła, mamy okazję poznać jej napięte relacje z rodzicami, zwłaszcza z matką, a także emocje, jakie towarzyszą osobą pozbawianym prywatności, które zostają zmuszone do przebywania ze sobą przez dwadzieścia cztery godziny na dobę oraz życia w ciągłym strachu przed obozem koncentracyjnym i śmiercią z rak hitlerowców. Jak sama pisze: „Uwierz mi, kiedy się przez półtora roku siedzi w zamknięciu, to w pewne dni można mieć tego dość. Wbrew wszelkiej sprawiedliwości czy niewdzięczności; uczucia nie da się stłumić. Jeździć na rowerze, tańczyć, gwizdać, patrzeć na świat, czuć się młodo, wiedzieć, że jestem wolna, rwę się do tego, a jednak nie mogę tego okazać, bo pomyśl sobie, gdybyśmy się wszyscy w ósemkę zaczęli żalić lub robić niezadowolone miny, do czego by to mogło prowadzić?”. Pamiętnik Anne nie zawiera jednak tylko i wyłącznie opisów trudnych warunków panujących w Oficynie. Pełno w nim również osobistych refleksji autorki, często bardzo intymnych, jak choćby historii jej młodzieńczej miłości czy wynurzeń na temat poczucia niezrozumienia przez otaczających ją ludzi. 

„Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym najukochańszym

Podczas lektury „Dziennika” uderza przede wszystkim niezwykła dojrzałość jej autorki, która na przestrzeni dwóch lat z podlotka zmieniła się w dojrzałą kobietę, w pełni zdającą sobie sprawę z powagi sytuacji, w jakiej znaleźli się Żydzi. Anne, jak na swój młody wiek, przejawia niezwykły zmysł obserwacji oraz talent do analizy ludzkich charakterów. Pomimo trudnych warunków, w jakich przyszło jej żyć, jej zapiski pełne są humoru i optymizmu. Dziewczynka do samego końca wierzyła, iż jej niewola kiedyś się skończy i będzie mogła wieść szczęśliwe życie na wolności. Niestety nie zostało jej to dane.  

„Dziennik” nie jest łatwą lekturą, nie jest to też żadna perełka literacka. Jednak nie o styl czy język tu chodzi. Książki tego typu maja nas przede wszystkim uczyć pokory wobec otaczającego świata, a nie wzbudzać literacki zachwyt. Dopiero po lekturze tego typu pozycji człowiek zaczyna doceniać to, co ma i uświadamia sobie, iż codzienne troski, z jakimi się zmaga są błahostką w porównaniu z warunkami, w jakich zmuszeni byli żyć Żydzi w pierwszej połowie ubiegłego stulecia. Książkę polecam każdemu. Gwarantuję, iż czas poświęcony na jej lekturę na pewno nie będzie zmarnowany.

„Wbrew wszystkiemu sądzę, że ludzie w głębi serca są naprawdę dobrzy. Nie potrafię budować swego życia w oparciu o chaos, cierpienie i śmierć. Obserwuję, jak świat powoli staje się dziki, czuję nadciągającą burzę. Czuję cierpienie milionów. Mimo to, gdy spojrzę na niebo, podświadomie czuję, że te okrucieństwa się skończą i na ziemię powrócą spokój i ukojenie”

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

1 Komentarzy

  1. weight loss iv 9 czerwca 2021

    238186 654443What a lovely weblog. I will definitely be back once again. Please maintain writing! 76545

    Odpowiedz

Leave a Reply