Księga Jonasza jest jedną z moich ulubionych. Może dlatego, że jest żywym i Bożym proroctwem dla naszych czasów… Jonasz dla wielu jest trochę sfatygowanym bohaterem dramatycznej historii biblijnej. Przesłanie, jakie niesie Jonasz jako bohater tej historii dużo nam mówi o ludzkiej naturze człowieka wierzącego, jak i niewierzącego.
W pierwszym rozdziale możemy przeczytać o tym, jak Jonasz ignoruje Boże powołanie. Bóg powołał go jako proroka, który miał pójść do Niniwy i głosić Boże poselstwo o opamiętaniu. On ucieka w przeciwnym kierunku, chce statkiem dostać się Tarszyszu. Gdy zadowolony płynie już m, widzimy, jak Bóg zsyła silny wiatr i potężną burzę, która przestraszyła jego i pozostałych żeglarzy. Kiedy Jonasz zostaje wrzucony do morza, Pan wyznacza wielka rybę, aby połknęła Jonasza. Spędzając w rybie trzy dni i trzy noce, Jonasz zaczął wołać do Boga w modlitwie (księga Jonasza 2,2-10). W modlitwie doświadcza upamiętania i dochodzi do wniosku, że z Bogiem nie można żartować. Bóg traktuje poważnie to, co mówi.
Pierwsze poselstwo, jakie odkrywamy dla nas dziś, to:
„Upamiętanie i przebaczenie może nastąpić gdziekolwiek, Bóg dociera wszędzie”
Nie wiemy, co działo się w umyśle Jonasza, kiedy był w rybie i w chwili, w której został wypluty na brzeg, ale na pewno wiemy, że spojrzał śmierci w oczy. Ludzie, kiedy doświadczą takiej sytuacji, żyją już inaczej, doceniają każdą chwilę życia i spokojnie możemy powiedzieć, że „egzystują w innym świecie”.
Każdy z nas, który doświadczył osobistego spotkania z Jezusem, otrzymał jednocześnie nowe życie w Nim.
Często zadajemy sobie to pytanie czytając Księgę Jonasza. Dlaczego Bóg przebaczył Jonaszowi? Dlaczego Bóg przebaczył i przebacza nam nasze grzechy?
Odpowiedź jest kolejnym poselstwem, jakie odkrywamy dla nas na dziś:
„Na upamiętanie człowieka Bóg odpowiada przebaczeniem”
„Słowo Pana tej treści powtórnie doszło Jonasza: Wstań, udaj się do Niniwy, tego wielkiego miasta, i zwiastuj mu poselstwo, które ci przekazuję”.
W pierwszym wersecie widzimy wyraźnie, że Bóg jest tym, który wychodzi z inicjatywą oraz to, że przebaczenie, jakie Bóg zsyła jest osobistym doświadczeniem człowieka.
W dzisiejszym świecie nie ma miejsca na przebaczenie, kariera wielu ludzi skończyła się z powodu jednego błędu. Jeżeli dziś ktoś dostaje „drugą szansę” to tylko na próbę i to z ograniczonym zaufaniem.
Jonasz zawiódł, popełnił błąd, kiedy po raz pierwszy został przez Boga powołany do Niniwy,
Ale Bóg dał mu DZIEŃ NOWEGO POCZĄTKU. Nie na próbę, nie z mniejszym zaufaniem. To nie była druga szansa, ale nowy początek do podjęcia służby dla Pana.
Jonaszowi została przywrócona pozycja proroka z poleceniem głoszenia tego samego, co Bóg polecił mu na początku.
Bóg tak samo działa w naszym życiu: nie daje drugiej szansy, z ograniczonym zaufaniem ale Nowy Początek dla służby dla Niego.
Jeżeli dziś zgrzeszyłeś, upadłeś, zignorowałeś Boże Słowo i nie wiesz co zrobić, to spójrz na Jonasza.
„Upamiętanie i przebaczenie może nastąpić gdziekolwiek, Bóg dociera wszędzie” jest lepszy od wi-fi.
„Na upamiętanie człowieka Bóg odpowiada przebaczeniem”
Kiedy przeglądamy strony Biblii, to zauważymy, że wielu Bożych mężów potrzebowało Dnia Nowego Początku np.:
Dawid, który zgrzeszył z Batszebą (2 Samuela 11,1-12,25)
Piotr również miał Dzień Nowego Początku. Zapewne był to dzień najbardziej wzruszający dla niego, kiedy to po trzykrotnym zaparciu się Pana Jezusa , sam Pan Jezus Zmartwychwstały powołał go do służby słowami Ew. Jana 21,17
„Rzecze mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, miłujesz mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Miłujesz mnie? I odpowiedział mu: Panie! Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że cię miłuję. Rzecze mu Jezus: Paś owieczki moje.”
Ta sam łaska jest okazywana każdemu z nas, warunek jest jeden: upamiętanie.
Chrześcijanin. Duchowny Kościoła Zielonoświątkowego w RP.Pastor Centrum Chrześcijańskiego „DROGA” w Inowrocławiu.Autor książki „O Bogu i życiu w muszce i kapeluszu”.
Autor bloga: pastorslawekciesiolka.pl