LOADING

Type to search

Długo oczekiwane miejsce modlitwy dla chorych

Magdalena Pawlica 1 lutego 2018
Share

 

W szpitalu w Głownie udostępniono pomieszczenie na kaplicę dla chorych, a jej poświęceniu towarzyszyło wprowadzenie relikwii bł. Ignacego Kłopotowskiego.

Zdarza się, że ludzie wracają do miejsc, z którymi związane były niektóre okresy ich życia. I tak oto diecezja łowicka doczekała się ponownej obecności błogosławionego już dziś ks. Ignacego Kłopotowskiego. Po tym, jak na początku swej posługi duszpasterskiej na terenie stolicy, ks. Kłopotowski mieszkał w podwarszawskim Radziwiłowie, tym razem powrócił tu na stałe w postaci relikwii. Dokonało się to na prośbę ks. Stanisława Banacha, proboszcza parafii św. Jakuba Apostoła w Głownie i wikarego ks. Zbigniewa Kielana, który posługuje jako kapelan w miejscowym szpitalu, ale najważniejszym inspiratorem myśli sprowadzenia relikwii bł. Ignacego był jeden z dyrektorów głowieńskiego szpitala.

Od kilkudziesięciu lat (począwszy od czasu okupacji hitlerowskiej) trwały starania, aby w szpitalu w Głownie wydzielić pomieszczenie na kaplicę. Niestety nie udawało się do tego doprowadzić, wciąż pojawiały się trudności, aż do drugiego półrocza 2017 roku, kiedy to myśl o utworzeniu miejsca modlitwy spotkała się z przyjaznym odbiorem władz szpitala. W niespełna 3 miesiące powstało miejsce liturgiczne, które uzyskało pozwolenie biskupa łowickiego na przechowywanie Najświętszego Sakramentu.

Patronką nowej kaplicy została św. Rita, natomiast w dniu poświęcenia kaplica otrzymała także relikwie bł. ks. Ignacego Kłopotowskiego. Uroczyste przekazanie relikwii przez duchowe córki ks. Kłopotowskiego – siostry loretanki – miało miejsce w dniu 21 grudnia 2017 r. podczas otwarcia i poświęcenia nowej kaplicy przez bp. Andrzeja Dziubę, ordynariusza łowickiego. Śledząc posługę duszpasterską bł. Ignacego należy zauważyć, że nie jest to dla niego miejsce nietypowe, gdyż jako młody kapłan w latach 90. XIX stulecia w jednym z lubelskich szpitali, podejmował posługę sakramentalną wśród chorych. A było to w czasie, gdy miasto Lublin nawiedzały epidemie tyfusu i cholery.

Ulokowanie nowej kaplicy w głowieńskim szpitalu „Centrum Zdrowia „ABiS” jest bardzo dogodne, zarówno dla pacjentów, jak i dla odwiedzających, czy chorych korzystających z poradni przyszpitalnych. Otwarcie kaplicy szpitalnej to znak zrozumienia, że człowiek potrzebuje uzdrowienia nie tylko w sferze fizycznej, bowiem człowiek to jedność ciała i duszy, która również często potrzebuje zdrowotnej kuracji i to jest najlepsze dla niej miejsce. Ufamy, że tak będzie, polecając już dziś orędownictwu błogosławionego kapłana wszystkich, którzy będą do niego zwracać się o pomoc.

Fot.: Marcin Kowalik/ Foto Gość w Gość.PLŁowicki

 

Leave a Reply