LOADING

Type to search

Dlaczego Jezus się modlił?

Magdalena Pawlica 26 kwietnia 2018
Share

Bardzo często zastanawiamy się nad swoją modlitwą, nad tym jak wygląda, ile czasu jej poświęcamy albo czy powinniśmy zmienić jej formę. Warto się jednak zastanowić nad modlitwą Jezusa. Brać przykład z Pana to podstawa. Przecież modlimy się do Boga, więc powinniśmy wiele o Jego modlitwie wiedzieć. Czy tak jest? I czy to nie dziwne, że jeśli Jezus był Bogiem to dlaczego modlił się do Boga? Czy zatem modlił się do samego siebie?

 

Teologia mówi nam, że Bóg jest Trójjedyny, istnieje jako Trzy Osoby – Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty. A zatem jeden Bóg w Trzech Osobach.

Jezus Chrystus posłany na ziemię posiadał relację ze swoim Ojcem. Zanim przyjął postać człowieka już pozostawał w relacji z Ojcem. Nie stało się to od momentu Jego urodzenia. Mało tego, nie tylko pomiędzy Ojcem a Synem jest relacja, ale pomiędzy trzema istniejącymi osobami relacja istniała od zawsze.

Chrystus był w pełni człowiekiem, ale nie miał grzechu. Przyjął postać ludzką i jako Bóg-człowiek musiał się nauczyć posłuszeństwa względem Ojca. Jego modlitwa była również wyrazem siły, cierpliwości, pokory i przede wszystkim miłości. Choć nieustannie się o tę siłę modlił (J 11, 41-42) i mądrość (Mk.  1, 35). Podczas swojej misji na ziemi Jezus miał wykonać plan zbawienia świata. Modlitwa Chrystusa pokazała całkowite poddanie się Ojcu. Był bity, opluwany, biczowany, ukrzyżowany i zmartwychwstał, uzyskał przebaczenie i życie wieczne dla wszystkich, którzy w Niego uwierzą.

Zatem nie jest dziwne to, że Syn rozmawia ze swoim Ojcem, istnieje między nimi relacja, bardzo głęboka, która istniała od zawsze, a nie od jakiegoś konkretnego momentu. Modlitwa Chrystusa to dla nas przykład jak powinna wyglądać nasza modlitwa. Skoro Bóg-człowiek spotykał trudności, cierpienie to dla nas powinno to być pewnego rodzaju umocnienie. Nie powinniśmy się zatem zniechęcać. Nasz Pan pokazuje jak się nie poddawać i trwać.  On nam pokazuje, że potrzebujemy tej relacji z Bogiem, potrzebujemy modlitwy w naszym życiu skoro nawet Jezus jej potrzebował. Mamy doskonały przykład jak powinna wyglądać.

Leave a Reply