LOADING

Type to search

Czym jest miłość?

zafor hasan 17 maja 2019
Share

We wspomnienie Świętego Walentego, biskupa i męczennika chrześcijańskiego najważniejszym poruszanym tematem jest miłość. Pomimo tego, że dawniej Święty Walenty był uważany za patrona chorych na epilepsję współcześnie w Stanach Zjednoczonych, Anglii i Polsce jest uznany za patrona zakochanych. Zakochani, czyli zdolni do miłości. A czym jest miłość? Więcej na ten temat w materiale Marty Cypel

Myśląc o miłości każdy z nas ma inne skojarzenia. Wielu kojarzy ją z opisem zawartym w Piśmie Świętym, a konkretnie z Pierwszym Listem do Koryntian, którego autorem jest Święty Paweł. Świętemu Pawłowi udało się w trzynastu wersetach zawrzeć jej istotę, którą można rozważać przez całe życie. Jedno jest pewne miłość ma moc przemiany serca.

Misjonarka Krwi Chrystusa: Jeżeli człowiek zakocha się to jest w stanie zrobić takie rzeczy na które by może wcześniej nie wpadł. Jest w stanie przezwyciężyć jakieś swoje słabości, przyzwyczajenia, czy nawet poświęcić pewne rzeczy dla czegoś więcej. I tak, mogę powiedzieć o sobie, że kilka lat temu zakochałam się w Jezusie i to zakochanie trwa. Każdy sam musi odkryć miłość Jezusa, miłość Pana Boga. Po prostu się zakochać….

Relacja z Bogiem jest ważna, bo to dzięki niej wzrastamy w miłości do drugiego człowieka, a szczególnie do miłości w małżeństwie, która jest fundamentem rodziny i całego społeczeństwa. A co to jest miłość małżeńska? Zapytałam Dominika i Małgosię Popławskich, małżonków z 4 miesięcznym stażem.

Dominik: Miłość według mnie jest to na pewno moja małżonka. Jak słyszę słowo miłość w pierwszej kolejności myślę o niej. Kiedy się zakochałem? Nie wiem, ciężko stwierdzić, kiedy to nastąpiło, ale przyznam, że był taki moment w mojej głowie, że mówię tak, to jest ta dziewczyna, którą chcę, której szukałem i z którą chcę spędzić resztę życia.

Małgosia: Mogę powiedzieć jedynie, że to jest odwzajemnienie uczucia mojego męża. Jest to najważniejsze dla mnie obecnie, miłość, nasza rodzina. Powiedziałabym, że takie wsparcie dla drugiej osoby, wzięcie odpowiedzialności. Dominik zdobył moje serce w taki sposób, że był bardzo opiekuńczy. To były czasy kiedy ja miałam jeszcze telefon na kartę, nie na abonament i często doładowywał mi konto, żebym tylko mogła mu odpisać na SMS. Często zostawiał mi śniadanie zawieszone na furtce. To było bardzo dla mnie urocze i to mnie urzekło. Tak skradł moje serce.

W miłości nie chodzi o doskonałość. Chodzi o to, by kochać najlepiej jak potrafimy. A jak wygląda miłość? Powiedzą eksperci z Przedszkola Niepublicznego Diecezji Łowickiej im. Świętych Aniołów Stróżów w Sochaczewie.

Dzieci: Miłość jest cała różowa albo czerwona. Miłość jest niewidzialna. Kompletnie zapomniałam… Miłość jest w kształcie serca i jest koloru czerwonego… na pewno jest bardzo ładna. Serce zrobiło się z Walentynek, bo przecież serce jest zrobione z kochania się…. – Jest dziewczyna i chłopak, którzy są w sobie zakochani. Jak poznać, że są w sobie zakochani? – Trzymają się za rękę… Kuszą się… Całują się… Przytulają się… Razem chodzą na randkę do biblioteki, do kina lub muzeum. Na przykład chodzi się na randkę na lody…, frytki…, rosół…, popcorn i coca colę albo na piknik i się tańczy… – Co jest w życiu najważniejsze? – Miłość… – A dlaczego miłość jest taka ważna? – Żebyśmy mogli się razem bawić. Żeby się kochać… Bo wtedy można komuś coś przekazać słowami i wtedy się lubią… Dalej nie wiem… Czyny, jak na przykład są chorzy to dajemy im herbatę albo kawę albo malinówkę i syrop. Można komuś dać właśnie prezent to wtedy się ucieszy i to jest miłość. Jak ktoś jest chory trzeba nim się opiekować i wtedy wykorzystujemy tą miłość. Ktoś przytuli nas to jest miłość. Dać komuś balona… Narysować dla kogoś rysunek… Można dać czekoladki… Można dać serce z jakimś dobrym uczynkiem… Można kochać Pana Boga… I po prostu tak się fajnie żyje, jak ktoś kogoś kocha… – A kto kocha? – Pan Bóg, mama, tata, Pan Jezus, babcia i dziadek, Maryja, ciocia, Józef, aniołowie…

O miłości, tak jak zauważyły dzieci, świadczą zwykle czyny. Dlatego podejmując decyzje w konkretnych działaniach warto zadać sobie pytanie: Czy kieruje mną miłość?

Poprzedni artykuł

1 Komentarzy

Leave a Reply