LOADING

Type to search

Czy wiara ma sens?

zafor hasan 10 stycznia 2017
Share

„Pan Bóg niczego więcej nie chce, tylko doprowadzić każdego z nas do spotkania z Jezusem Chrystusem”

indeksDla wielu współczesnych ludzi chrześcijanin to człowiek ciemnogród, którego poglądy są podobno niebezpieczne dla świata i absolutnie przeciwne ludzkiemu szczęściu. To babcia, która „klepie” różaniec i słucha Radia Maryja. To człowiek uciekający przed światem, nigdy nieprzyznający się do swoich osiągnięć, wiecznie poważny i umartwiony. Czyli ogólnie mówiąc dewiant i dziwak. Natomiast Kościół Katolicki to instytucja polityczna, będąca źródłem wszelkiego zła, a każdy ksiądz jest chciwy, zły i niedobry. Przy takiej wizji chrześcijaństwa nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób, zwłaszcza młodych, zadaje sobie pytanie o sens wiary i rolę Kościoła we współczesnym świecie. Niestety większość z nich nie znajduje satysfakcjonującej odpowiedzi, co tylko dodatkowo powiększa ich niechęć do wszystkiego, co ma jakikolwiek związek z Bogiem. Dlatego też z pomocą tym, których nurtują te i podobne zagadnienia, przychodzi ksiądz biskup Grzegorz Ryś, który w swojej książce w ciekawy i błyskotliwy sposób stara się dać na nie odpowiedź. 

„Czy wiara ma sens?” to zbiór ośmiu krótkich rozmów, które studenci z Duszpasterstwa Akademickiego „U brata” przy parafii św. Brata Alberta w Krakowie-Nowej Hucie przeprowadzili z krakowskim biskupem, Grzegorzem Rysiem. Przekrój poruszanych tematów jest dość szeroki: od podstawowych pytań o wiarę i Kościół, poprzez małżeństwo, rodzinę i moralność, aż po ewangelizację. Znajdziemy w niej między innymi odpowiedzi na takie pytania, jak: „Czy ściąganie jest grzechem?”, „Czy celibat może zostać kiedyś zniesiony?”, „Na czym polega nieomylność papieża?” czy „Jak znaleźć dobrą żonę, dobrego męża?”. Już od pierwszych stron widać, że studenci nie boją się zadawać trudnych i kontrowersyjnych pytań, a biskup nie boi się na nie odpowiadać. I co ważne, czyni to w sposób niebanalny, nie stroniąc od licznych anegdot, a jednocześnie, dzięki wieloletniemu doświadczeniu duszpasterskiemu, wykazując się niezwykłą przenikliwością oraz trafnością obserwacji i interpretacji. Odpowiedzi biskupa Rysia są konkretne i rzeczowe, dają dużo do myślenia, ale przede wszystkim skłaniają czytelnika do refleksji nad jakością jego wiary, jak również sensem jego obecności w Kościele. Warto także podkreślić, iż ksiądz biskup nie moralizuje, ani nie poucza, ani tym bardziej nie próbuje nikogo na siłę nawrócić, a jedynie w prosty i przystępny sposób dzieli się z nami swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem, będących efektem jego długoletniego doświadczenia jako kapłana i teologa.

„Czy wiara ma sens” to mądra i wartościowa pozycja dla każdego katolika, która w ciekawy i interesujący sposób stara się dać odpowiedź na szereg istotnych i ważnych pytań, które zadają sobie zarówno wierzący, jak i niewiężący, dotyczących wiary i wszystkiego, co się z nią wiąże. Co prawda nie wyczerpuje ona tematu, wiele kluczowych zagadnień można by było w niej jeszcze poruszyć, niemniej jednak w żaden sposób nie umniejsza to jej wartości. Myślę, że lektura tej publikacji dla niejednego czytelnika może okazać się  idealną szansą do pogłębienia wiary oraz lepszego zrozumienia, o co tak naprawdę w niej chodzi. I choć nie poraża ona objętością, to jednak w swoim wnętrzu skrywa wiele wartościowych treści, obok których każdy, kto tylko chce świadomie przezywać swoją wiarę, nie powinien pozostać obojętnym.

Publikację tę szczególnie polecam osobom wątpiącym, poszukującym swojego miejsca w Kościele, ale nie tylko. Tak zwane „dinozaury” religijne spokojnie też znajdą w niej coś dla siebie.

„Najlepsza jest taka modlitwa, w której my słuchamy Pana Boga”

Tags:
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

You Might also Like

Leave a Reply