LOADING

Type to search

Czy pamiętamy jeszcze o św. Janie Pawle II?

zafor hasan 17 listopada 2018
Share

Przeżywamy w tym roku 40-lecie wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Miałam okazję uczestniczyć w wielkim, kilkudniowym wydarzeniu, podczas którego uczestnicy zastanawiali się nad obecnością wartości chrześcijańskich na naszym kontynencie.

Wydarzeniem tym był II Kongres Ruchu Europa Christi. Refleksja nad wartościami chrześcijańskimi prowadzona była w 5 miastach Polski, brało w niej udział ok. 100 prelegentów z całego świata w tym 8.biskupów  i 2 kardynałów.

Uczestnicy starali się odpowiedzieć na pytanie: jak wartości chrześcijańskie mogą być obecne w polityce, w prawodawstwie, w rodzinie, ekonomii w życiu młodych. Szczególnym wydarzeniem było spotkanie zorganizowane w Rzeszowie, przygotowane szczególnie dla ludzi młodych z Europy.

Młodzi w zdecydowanej większości nie mają już okazji pamiętać już Jana Pawła II z doświadczenia osobistego. Dlatego rzeszowskie spotkanie, gromadzące właśnie młodzież, skupiło się wokół upamiętnienia św. Jana Pawła II, począwszy od symbolicznego czasu uroczystej Eucharystii w dniu 16 października o godz. 17:15 (w tym samym dniu i o tej samej godzinie kiedy 40 lat temu wybierano w Watykanie największego z Polaków na papieża) a skończywszy na monumentalnym widowisku „Decalogue” w reżyserii Marcina Pospieszalskiego, przypominającym nauczanie Jana Pawła II nt. dekalogu.

Szczególnie przejmująca w Rzeszowie była godzina świadectw dla młodych, kiedy to jeden z polskich żołnierzy opowiadał o tym jak amerykański żołnierz oddał za niego życie w Afganistanie.

Całemu Kongresowi przyświecał apel, aby św. Jan Paweł II został patronem Europy. Myśl ta powstała kilka lat temu w Hiszpanii, kiedy zebrano kilkanaście tysięcy podpisów do Ojca Świętego Franciszka. Ideę tę w Polsce podjął Ruch Europa Christi, prowadząc tę inicjatywę wspólnie z konferencją Episkopatu Polski.

Kongres odbył w dniach 14-22 października 2018 r w Częstochowie, Warszawie, Reszkowie, Lublinie i Łodzi.

Tags:
Następny artykuł

You Might also Like

Leave a Reply