LOADING

Type to search

Czy Bóg zna przyszłość?

zafor hasan 24 sierpnia 2016
Share

Zna.

Czy w takim razie wszystko co robię jest już z góry zaprogramowane i ustalone przez Niego?

Nie.

Bóg zna naszą przyszłość, wie o każdym naszym kroku, zna nas jak przystało na najlepszego Ojca. Na naszego Ojca. Jest wszechwiedzący, dlatego też wie, co zrobimy, co się stanie. Wiedział już o nas zanim nasi rodzice narodzili się. Ba! Znał nas zanim jakikolwiek człowiek chodził po tej ziemi. I już wtedy było mu wiadome jaki będzie nasz początek i koniec.

Nie robi jednak nic za nas. Jesteśmy wolni i każdy nasz krok należy do nas. Jesteśmy niezależni w wyborach, mamy wolną wolę. Dlatego możemy robić co chcemy i sami wpływać na naszą teraźniejszość i przyszłość. Nikt za nas nie musi podejmować decyzji, chyba, że mu na to pozwolimy.

Bóg w swojej wszechwiedzy po prostu wie, co się wydarzy. Na tym polega różnica. Bóg nigdy nas nie skazał na dokonywanie takich czy innych wyborów, na wybranie takiej czy innej drogi. To my, ludzie sami decydujemy, a niestety tak bardzo lubimy odpowiedzialnością za błędy obarczać Boga. Co ciekawe, gdy coś nam się uda, coś ociągniemy, zdobędziemy – rzadko kiedy przypisujemy to Bogu, a prawie zazwyczaj sobie. Ciekawe prawda?

Można to porównać do dziecka i matki. Dziecko trzyma w ręku szklankę, mama prosi, by odłożyło. Dziecko nie słucha, bo chce zrobić po swojemu. Matka jednak już wie, bo domyśla się konsekwencji trzymania w jeszcze niepewnych dłoniach tej szklanki. Dziecko jednak myśli, że wie lepiej i uparcie brnie w to co postanowiło. I co się dzieje? Szklanka wyślizguje się z rąk, rozbija się o podłogę. Dziecko płacze. Jest to bardzo banalny przykład, ale obrazuje trochę to, że my czasem też jesteśmy jak takie niemowlaczki w tym świecie. Nie wiemy tak naprawdę gdzie może kryć się zło, lub gdzie możemy popełnić błąd… Idziemy często ślepo, bez zastanowienia, potem mamy pretensje do Boga, że nie wyszło…

child-872057_1920

Przecież nie tak rzadko za wiele naszych błędów jesteśmy sami odpowiedzialni, lub współodpowiedzialni. Bóg nie jest sprawcą zła. Wszystko co stworzył jest dobre. Na świat zło przyszło przez upadłego anioła. Anioły też miały wolna wolę i wybrały odejście od Boga, nie chciały służyć ani Bogu ani człowiekowi.

Dlaczego w takim razie nie obwiniamy diabła? To do niego powinniśmy mieć pretensje, że do naszego życia wkradło się zło. Na niego bądźmy wściekli, jemu pogróźmy i z nim pójdźmy na wojnę. Nie z Bogiem, który jest samym dobrem.

Bóg zaprasza nas, żebyśmy razem z Nim żyli. Żebyśmy razem z nim podejmowali decyzje, wybierali swoją drogę. Zawsze jednak jest to delikatne zaproszenie Boga, który czeka na naszą odpowiedź. Nigdy nie jest to nachalne narzucanie się. W przeciwieństwie do diabła, który zniewala, który, jak raz mu się oddasz będzie cię trzymał w swoich szponach jak pyton…

Tags:

You Might also Like

6 Komentarzy

 1. Uczeń 20 marca 2022

  Osobiście uważam że Bóg nie zna przyszłości jednak może ingerować w teraźniejszość. Dlatego jeśli postanowi że coś się stanie, to uczyni to tak jak powiedział.

  Przykład apokalipsy św. Jana gdzie Bóg opisuje koniec świata w sposób logiczny dla tamtejszych Żydów (czterej aniołowie stojący na granicach świata który uważany był za płaski, dlatego też sądzę iż nie jest on w stanie przepowiedzieć przyszłości, bo gdyby tak było to dostosowaliby wizje apokalipsy do ludzi przyszłych a nie tamtejszych, zawierając wiele detali nie zrozumiałych dla ludzi 2 tysiące lat temu. Gdyby Bóg wyjawił wizje apokalipsy dziś, jestem niemal pewien ze wyglądała by one zupełnie inaczej. Tak się jednak nie stanie, gdyż istnienie aparatów i komórek które mogłyby nagrać owe cuda zaprzeczyło by całej idei wiary.

  Trochę się rozgadałem nie na temat ale mam nadzieje że zrozumiale wyjaśniłem swoje poglądy.

  Odpowiedz
  1. Noel 2 listopada 2022

   Nie ma sprzeczności w tym, że „w wolności swej wybieram”, a tym, że decyzja o wyborze już dawno zapadła. Prężenie umysłowych muskułów średni ma sens ( vide psalm 127).Co jest w zasadzie odstręczającego w rzucie kością ? Z jakiegoś powodu jednak ludzie nie czynią tego podejmując decyzje ; starają się rzecz przeanalizować, pojąć i jak im się wydaje wybrać w zgodzie ze swoim sumieniem, doświadczeniem, poglądami. I mają rację : wydaje im się. Już badania doktora Michala Kosinskiego ze Stanfordu dowiodły, że można z prawdopodobieństwem bliskim 100 procent określić jakie decyzje podejmie jednostka zanim ta w ogóle rozważy rzecz w swoim umyśle. Ludzie przeceniają siebie, własny intelekt i własne poczucie stanowienia o sobie. Finalnie jednak, podejmując umysłowy wysiłek rozważenia sprawy we własnym umyśle, nie odczuwają dyskomfortu i presji rzeczywistości, która być może uprzednio już zdecydowała. Pan i tak powiedzie ścieżkami, które przygotował, można to zaakceptować lub nie. Czy można opiekować się ludem, każdym człekiem z osobna i nie przygotować „dróg”, spotkań, interakcji i wszelkich „przypadków”? Zapanować nad piątką ludzi to problem, On opiekuje się miliardami, a nic mu nie umyka. Da radę zrobić to bez planu ? Wykluczone. Tylko co to musi być za Plan, pomyśl tylko ! Czy naprawdę gorszy Cię to ? To nie jest ludzkie myślenie, tego naszą miarą nie ogarniesz, ba, codzienności dnia, a nawet najprostszej sytuacji nie przewidzisz. Subtelności tego „determinizmu” nie pojmiesz, a nawet nie dostrzeżesz. My nigdy absolutnie tego nie pojmiemy, ale On wie co robi i nic mu się z rąk się nie wymyka. I chwała Mu.

 2. Rafał 10 sierpnia 2021

  To jest tak jakbyś mógł przechadzać się w czasie. Ty tego nie możesz, On tak. Jesteśmy uwięzieni w tej jednej klatce czasu, wszystko inne to miraż przyszłości lub sentymentalne wspomnienie. Możemy się jednak realizować poprzez aktywność w przestrzeni codziennego bycia i tylko ta jedyna chwila jest nam dana, nic więcej nie ma tu dla nas. Czy naprawdę zdajemy sobie sprawę z tego faktu ? Nie ma nas ani sekundę temu ani sekundę post factum. Będąc w teraźniejszości widzimy tylko ten jeden klaps. Jedynie nasza pamięć daje nam złudne poczucie integralności. Ale ten fakt właśnie decyduje o niesłychanej ważności każdego kroku, bo decyzja raz podjęta staje się nieodwołalna i niezmazywalna. To Ty jesteś na tą jedyną chwilę twórcą swego i nie tylko swego życia. Jest moc ? Jestem, który Jestem to wyraźnie określenia bycia poza wymiarem czasu. Czas Go nie zniewala jak Ciebie i mnie. Przegląda czas do tyłu i do przodu, jak tylko chce. Stworzył go, a Tobie dał tą jedną, decydującą o wszystkim chwilę. Z jakiegoś powodu nie chciał, by ludzie mogli mieć władzę nad czasem, ale to właśnie czyni każdy Twój wybór tak ważnym, nieodwołalnie rozstrzygającym. Poza tym jednym, Ty w każdej chwili swojego życia możesz wybrać zawsze co tylko chcesz. A dzięki temu co wybrałeś ten który Jest zna Twoją przyszłość i zasadniczo wszystko o Tobie wie. Dlatego nie ma sprzeczności w Twoim wolnym wyborze, a Jego znajomością całego Twojego losu. Kluczowe nie jest pytanie o determinizm, ale na ile wizja proroków może być szczegółowa, by ci którzy ją znają nie mogli zmienić przeszłości. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
  1. Rafał 10 sierpnia 2021

   Przedostatni wyraz, powinno być : „przyszłości”

 3. Dawid 27 sierpnia 2016

  Bóg nie może znać przyszłości jeśli chodzi o nasze wolne czyny, bo to nie logiczne. Bóg może określić je z ogromną dokładnością, z prawie pewnością, ale jest ułamek szansy że zawsze postąpić inaczej, bo to jest wolność. Dlatego Bóg nie zna przyszłości: ponieważ On się nie myli, dlatego gdyby Jego przewidywanie zawiodło, twierdzenie, że jest doskonały legło by w gruzach.
  Nie zmienia to oczywiście tego, że jest wszechwiedzący. Wie wszystko, to co da się wiedzieć, czyli wszystko, co logiczne.

  Odpowiedz
  1. katolickitutorial 28 sierpnia 2016

   Bóg jest wszechwiedzący i w swojej wszechwiedzy wie co wybierze moja wolna wola. Jeśli człowiek nie miałby wolnej woli to bylby jakąś marionetką. Z drugiej strony jeśli Bóg nie znałby naszej przyszłości nie byłby wszechwiedzący. Poza tym my żyjemy w czasie, jest przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, Nam mija czas, Jemu nie, ponieważ jest obecny tu i teraz, zawsze i wiecznie. Dlatego my inaczej widzimy różne kwestie niż On, nam ciężko wyobrazić sobie i zrozumieć wiele spraw, które pewnie po drugiej stronie będą dla nas jaśniejsze… Gdyby Bóg wiedział tylko ,,,z prawie pewnością,,na 99% to jednak nie byłby wszechwiedzący – tylko prawie wszystko wiedzący…Dla mnie wszechwiedzący – to na 100%, czyli wie wszystko. A Jego mądrość i wiedza sięga daleko w przyszłość (naszą przyszłość) i widzi i wie co robimy i zrobimy z naszą wolnością.

Leave a Reply