LOADING

Type to search

Share

Nie widziałyśmy się z pół roku. Nadszedł czas na „przeprosiny”. Wyciągnęłam ją z szafy i otworzyłam, żeby przed wyjściem wrzucić do niej parasolkę. A tu w bocznej kieszonce trzy żetony.

Ucieszyłam się, że w sumie jestem pięć zeta do przodu. I nawet mnie trochę rozbawiła ta „ewolucja” skarbonki. W sumie wolę w tą stronę, bo z świnką na ramieniu czułabym się mało komfortowo.
Chociaż, zważywszy na zapracowany dzień, poczułam też lekkiego „wnerwa”, że ja miałam tyle do roboty, a pięć złotych może sobie leniuchować przez pół roku i nikt od nich nic nie wymaga…

Pięć złotych, które nie pracowało. Których braku nie zauważyłam przez około sześć miesięcy. Nie byłam głodna, nie zabrakło mi na rachunki czy kredyt (gdzieś zawsze wiszący z tyłu głowy). Może szastać nie było czym, ale w gruncie rzeczy dałam radę. Zdecydowanie mogę być wdzięczna za to, co mam tu i teraz.

Pięć złotych, które mogło pracować. Których brak doświadczali ludzie dookoła mnie (bliżej lub dalej). Dzięki którym ktoś mógł być najedzony. Pięć złotych, które mogło stać się częścią wsparcia i wnieść radość, motywować do rozwoju.

 

Churchill

 

W niektóre inicjatywy się włączam. Niektóre przegapiam. Czasem sama siebie „testuję” małymi kroczkami od tzw. żetona poczynając, który może być puzzlem dopełniającym układankę. Wciąż lawiruję na 8 poziomach Maimonidesa (-> Eight Levels of Charitable Giving ).

Na przestrzeni czasu moja relacja do pieniądza nieco dojrzała, choć jeszcze nie dorosłam do pełnej swobody finansowej, niezachwianej wiary i ufności. Jednak udaje mi się coraz częściej zwracać uwagę na co wydaję, jak oszczędzam, z kim mogę się dzielić.

Kilka inspirujących wakatów dla żetonów :

2 RYBY.PL:
http://2ryby.pl/wesprzyj-nas/

PRZYLĄDEK NADZIEI:
http://www.przyladeknadziei.pl/lokalizacja.html

DKMS:
http://www.dkms.pl/pl/przekaz-darowizne

MAKE A WISH:
http://wish.org/ways-to-help

LILOU:

http://www.lilou.pl/pl/zestawy/charity//

POGOTOWIE ARTYSTYCZNE:
http://artpogotowie.pl/

KASISI:
http://www.fundacjakasisi.pl/pl/projekty
http://www.fundacjakasisi.pl/pl/cos_specjalnie_dla_ciebie
http://www.fundacjakasisi.pl/pl/garaz

DOBRA FABRYKA:
http://www.dobrafabryka.pl/page/przybij-nam-5-i-wyjedz-z-szymonem-do-afryki
http://www.dobroczynne24.pl/
http://www.dobrafabryka.pl/page/warszawa/podaruj-nam-1-i-produkuj-z-nami-dobro
http://www.dobrafabryka.pl/page/woda-dla-hospicjum/

DOBRZE ŻE JESTEŚ:
http://dobrzezejestes.3c.pl/dzj/index.php?option=com_content&task=view&id=128&Itemid=136

SZLACHENA PACZKA:
http://www.szlachetnapaczka.pl/wip/krok1.php?action=box1_wybierampaczke_buttonwplata&place=wip_sg

Wnioski?

Wsparcie finansowe to nie odpowiedź na wyrzut sumienia czy poczucie winy. Ale na wyrzut miłości i poczucie spełnienia. Stanowisko, gdzie Twoja radość może z pasją rozpracować potrzebę świata, tam jest sukces. Dlatego nie poświęcam pieniędzy, inwestuję je. Nie wyrzekam się ich, dzielę się nimi. Staram się nie odkładać do skarpetki/torebki na czarną godzinę  (Mt 6, 34), daję im się wykazać w tej godzinie.

Chcę, żeby nie były celem, ale narzędziem do osiągania celu. Nie żyję dla nich, wolę, żeby „żyły” dla mnie. Niech pracują w czyimś życiu, procentują dobro i mnożą błogosławieństwa.

Bo pieniądze są po to, żeby :

Zostawić świat nieco lepszym: lepszym o zdrowe dziecko, grządkę w ogrodzie lub lepsze warunki społeczne – tzn. odnieść sukces. ” /Waldo Emerson/

Tags:

You Might also Like

1 Komentarzy

  1. Rafał Krysztofczyk 31 stycznia 2015

    To banał ale pieniądze są moralnie neutralne, to ode mnie zależy czy będą mnie łączyć z moimi bliźnimi czy dzielić. Pani Marta w odróżnieniu od swojej ewangelicznej imienniczki wybrała lepszą cząstkę i chwała Jej za to.

    Odpowiedz

Leave a Reply