LOADING

Type to search

„Arka” pełna filmów

zafor hasan 12 grudnia 2018
Share

Trzecia edycja Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Arka” już za nami. W tym roku organizatorzy zaprosili nas do obejrzenia 7 filmów nie granych jeszcze w Polsce.

Podczas festiwalu mieliśmy możliwość obejrzenia filmów, które skłaniają do głębszej refleksji, stawiają trudne pytania i nie zawsze udzielają na nie jednoznacznej odpowiedzi. W tegorocznej edycji mogli wziąć udział mieszkańcy kilku miast Polski: Krakowa, Lublina, Nowego Sącza, Rzeszowa, Siedlec, Szczawna Zdroju i Warszawy. Pokazy odbywały się w każdy weekend listopada w godzinach popołudniowych.

Filmy zaprezentowane w tym roku na Festiwalu dotykały różnych problemów. Pierwszym obrazem był dokument Papież Franciszek – człowiek, który dotrzymuje słowa w reżyserii Wima Wendersa. Poznaliśmy bliżej Ojca Świętego. Kamera towarzyszyła mu podczas licznych podróży po całym świecie. Kolejnym filmem był Jeździec autorstwa Chloé Zhao. Dramat inspirowany prawdziwą historią osadzony w scenerii westernowej. Z kolei Chleb z nieba Giovanniego Bedeshiego opowiada
o niezwykłym darze, który widzą tylko wybrani, a tłem jest współczesny świat i codzienność ludzi bezdomnych. Ballada wojownika Tony’ego S. Upko to historia młodego, zdesperowanego człowieka, który zadaje pytania dotyczące życia i śmierci.

Widzowie preferujący filmy kostiumowe również mogli znaleźć coś dla siebie – film Katheri Jamesa C. Kelty’ego. Opowiada on o losach pierwszej Indianki – chrześcijanki. Z miłości do Joey Rory’ego Feeka przedstawia historię kolejnej dzielnej kobiety chorującej na raka, a jednak wciąż szczęśliwej. Następne zaprezentowane dzieło to Największy dar w reżyserii Juana M. Cotelo. Prezentuje on jak wielka jest moc przebaczenia na podstawie prawdziwych historii.

Dlaczego akurat te filmy wybrali organizatorzy festiwalu? Jak napisał ks. Lothar Zanetti:
Ci, którzy żyją nadzieją, widzą dalej. Ci, którzy żyją miłością, widzą głębiej. Ci, którzy żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle. Te słowa przyświecały twórcom Festiwalu Filmów Chrześcijańskich „Arka” 2018. Ciągle bowiem zdarzają się w światowej kinematografii dzieła, dające możliwość rozpalenia przygasłej nadziei, umocnienia kiełkującej wiary i ponownego uwierzenia w miłość – największych darów Boga. Właśnie takie filmy wybraliśmy do tegorocznego festiwalu – skromne
i nieoczywiste – czytamy na stronie Festiwalu.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Leave a Reply